Pátek 18. 01. 2019

Po pádu komodit může přijít pád akcií

31.07.2015

Pokles ceny zlata je odrazem nižších rizik a dobré kondice světové ekonomiky. Tak zní častá argumentace, která má vysvětlit, proč se cena zlata v dolarech podívala na nejnižší úrovně od roku 2010. Kdyby si zlato šlo svojí cestou, dávalo by to smysl. Problém je, že ačkoli je mediálně vděčné hlavně zlato, propady zaznamenávají prakticky všechny komodity. Široký komoditní index od agentury Bloomberg se dostal již i pod minima krize 2008−2009, zatímco zlato je stále přes 50 procent nad nimi.

zpráva Po pádu komodit může přijít pád akcií

Obvyklý "příběh" o zlatu tedy nesedí. V dobách, kdy se daří, roste poptávka po vstupech do výroby, ale místo toho nyní kolabují ceny mědi, uhlí, oceli či ropy. Pravděpodobnější je jiné vysvětlení. Vzedmutí cen komodit v prvních letech po krizi nenastalo díky skutečnému hospodářskému růstu, ale vděčí za to hlavně obří měnové stimulaci, kterou podnikly USA a Čína. Zatímco v USA panoval strach z inflace a rostla cena zlata, Čína nově natištěné peníze směřovala do investic, což hnalo výše ceny kovů a uhlí. Tyto politiky postupně odezněly (navíc v USA se mohou blížit vyšší úrokové sazby), což se nyní projevuje.

Nízké ceny komodit tak naznačují, že tu není ani rostoucí světová ekonomika, ani podpůrné tištění peněz. Americké a čínské akcie, které se již v růstu také zastavily, mohou být po komoditách další na řadě.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity