Pondělí 21. 01. 2019

Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu nečekaně zlepšila

27.08.2015

Berlín - Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu nečekaně zlepšila a její index je nejvýše od května. Strach z dluhové krize v Řecku díky nové dohodě o pomoci odezněl a poptávka se drží na solidní úrovni, oznámil dnes mnichovský výzkumný institut Ifo.

zpráva Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu nečekaně zlepšila

Index podnikatelské nálady v srpnu vzrostl na 108,3 bodu z červencových 108 bodů. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru pokles indexu, a to na 107,7 bodu. Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.

Ekonom institutu Ifo Kalus Wohlrabe však upozornil, že současný propad akcií v Číně způsobený obavami ze zpomalení tamní ekonomiky se zatím do srpnových údajů o náladě nepromítl. Čína a rozvíjející se trhy budou mít podle něj v budoucnosti větší důležitost. Ministr hospodářství Sigmar Gabriel se ale domnívá, že vývoj v Číně výhled ekonomického růstu Německa nepoškodí.

Firmy hodnotí lépe i svoji současnou situaci, jejich výhled se však mírně zhoršil. Ukazatel současné situace se zvýšil o 0,9 bodu na 114,8 bodu, dílčí index podnikatelských očekávání ale o 0,1 bodu klesl a dostal se na 102,2 bodu.

Nálada se výrazně zlepšila v maloobchodě a ve stavebnictví, horší byla naopak ve zpracovatelském sektoru a velkoobchodě. Lepší je i podnikatelské klima v sektoru služeb.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta o tři měsíce dříve. Vláda očekává, že v letošním roce se hrubý domácí produkt zvýší o 1,8 procenta. Loni vzrostl o 1,6 procenta, nejrychleji za tři roky.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity