Úterý 11. 12. 2018

Policie lépe uvidí do všech účtů. Babišův zákon rychleji prolomí bankovní tajemství lidí i firem

02.02.2016

Centrální banka se chystá na zavedení registru účtů všech lidí a firem v Česku. Nová databáze zrychlí prolomení bankovního tajemství a ušetří čas policistům či tajným službám. Zákon z dílny ministra financí Andreje Babiše začne reálně fungovat zřejmě až od ledna 2018.

zpráva Policie lépe uvidí do všech účtů. Babišův zákon rychleji prolomí bankovní tajemství lidí i firem

Centrální banka se chystá na zavedení registru účtů všech lidí a firem v Česku. Nová databáze zrychlí prolomení bankovního tajemství a ušetří čas policistům, tajným službám či specialistům z týmu Kobra, kteří bojují proti daňovým podvodům, praní špinavých peněz a financování terorismu.

Návrh zákona o centrální evidenci účtů připravil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ve středu jej projedná vláda. Přestože se předpokládá jeho hladké schválení u ministrů a poté i ve sněmovně, reálně začne nový nástroj fungovat zřejmě až od ledna 2018.

Babišův úřad počítá s tím, že dá bankám 16 měsíců od začátku platnosti zákona na přípravu, zejména na dodání dat ­o klientech. "V šestnáctiměsíční lhůtě jsou zohledněny vybudování evidence i příprava bank a družstevních záložen," řekl mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Vyšetřovatelé se díky novince podstatně rychleji od ČNB dozvědí, v kterých tuzemských bankách vlastní podezřelý člověk či firma účty a kdo další má ke kontům přístup. Snáze pak zasáhnou. Třeba zmrazí peníze dřív, než zmizí v cizině, odkud je pak složité dostat je zpátky.

"Někdy se hraje doslova o dny," říká pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Například u internetových podvodů, kdy lidé posílají peníze na konkrétní účet. Poškození pak častokrát své peníze už nikdy neuvidí.

Dnes brzdí vyšetřovatele těžkopádný systém: než získají potřebná data, uplyne i několik měsíců. Místo dotazu na jednom místě musí obeslat všechny banky, spořitelny a záložny, kterých jsou desítky.

Nově získají informace v řádu dnů a půjdou najisto do bank, kde se budou pídit po podezřelých obchodech. Detektivům navíc nový zákon přinese ještě jeden efekt: nižší riziko prozrazení, po kom jdou. Čím víc institucí ví, na co se policie dotazuje, tím pravděpodobnější je únik informací.

Návrh zákona počítá s tím, že o informace může žádat jen soudce nebo žalobce, který dohlíží na práci policie. ČNB pak odpoví nejpozději do 24 hodin. Data o klien­tech přitom musí uchovávat nejméně deset let.

Nápad na zřízení registru účtů, jehož náklady ministerstvo financí odhaduje přibližně na deset milionů, není novinkou. Babišův úřad navázal na práci svého největšího opozičního rivala Miroslava Kalouska z TOP 09. Poprvé chtěl stejnou databázi zřídit už před dvanácti lety i bývalý ministr vnitra Grossovy a Paroubkovy vlády a nynější senátor František Bublan.

Zavedení databáze také doporučila loni na jaře svým členským zemím Evropská unie kvůli sílícím hrozbám terorismu a jeho skrytému financování přes soukromé banky.

Původně měl český registr účtů fungovat už od letošního ledna, jenže několik měsíců drhla jednání ministerstva financí s ČNB, která bude databázi spravovat. Sporné bylo třeba to, co všechno se detektivové smějí dozvědět. ČNB například odmítla automaticky sdělovat, kolik na účtu leží peněz. Detektivové si ale tuto informaci včetně peněžních toků dohledají přímo v bance. Klíčové pro ně je, aby se nezdržovali na začátku vyšetřování a nemuseli zdlouhavě zjišťovat, kam vůbec jít.

Rychlejší přístup vyšetřovatelů ke kontům je dalším opatřením, které v posledních měsících posilují pravomoci bezpečnostních složek. Tajné služby mohou nově prolomit daňové tajemství a u mobilních operátorů smějí zjistit majitele konkrétního telefonního čísla.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity