Pátek 18. 01. 2019

Policie zadržela vlivného podnikatele Zátorského. Je podezřelý z podvodů za 100 milionů

02.07.2016

Polská policie zadržela mocného ostravského podnikatele Daneše Zátorského, na kterého byl vydán evropský zatykač. Zátorský za sebou zanechal řadu dluhů. V insolvenci se tak ocitla například opravna letadel Job Air Technic.

zpráva Policie zadržela vlivného podnikatele Zátorského. Je podezřelý z podvodů za 100 milionů

S informací jako první přišel Deník.cz. Zátorský, který patří k nejbohatším lidem v Severomoravském kraji, je nyní ve vazbě. O případném vydání podnikatele do Česka se by se mělo rozhodnout během několika týdnů.

Trestní řízení, kvůli kterému policie na Zátorského vydala i eurozatykač, souvisí podle zjištění LN s neslavnou historií leteckých opraven Job Air. Detektivové prověřují podezření z daňových a dotačních podvodů dosahujících až 100 milionů korun. „Jde o transakce z let 2006 až 2011, s tím, že čerpané dotace neodpovídaly následně skutečně proinvestovaným penězům,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

V plánu byla miliarda
Stamilionové dotace společnost ovládaná Zátorským čerpala od ministerstva průmyslu a obchodu. V uvedených letech šlo o zhruba 300 milionů korun. Původně se dokonce plánovalo, že ostravské opravny by na podpoře mohly získat až miliardu korun.

„Ta věc je na samém počátku. Mohu potvrdit to, že byl zadržen jako podezřelý v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého, protože existovalo nebezpečí, že mu nebude moci být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, okolnosti tomu nasvědčovaly,“ řekla ČTK dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.


Kromě Zátorského byli podle státní zástupkyně zadrženi další dva lidé, kteří jsou spoluobvinění. „Ti jsou vzati do vazby. Je to jednak z důvodu, že hrozí nebezpečí, že by mohli uprchnout a skrývat se, a z toho důvodu, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. To rozhodnutí o vzetí do vazby dosud není pravomocné,“ řekla Bilíková. U těchto dvou lidí již bylo zahájeno trestní stíhání.


Pobýval na Floridě
Zátorský je dosud v Polsku v předávací vazbě. „V okamžiku, kdy nám ho předají, bude mu předáno usnesení o zahájení trestního stíhání. Pokud by to trvalo delší dobu, což tedy nepředpokládám, tak bychom to doručovali cestou právní pomoci do Polska,“ uvedla státní zástupkyně.


Osmačtyřicetiletý Zátorský, který poslední rok pobýval především na Floridě, patřil před ekonomickou krizí k nejbohatším lidem v Moravskoslezském kraji. Zanechal ale za sebou řadu dluhů. Podle slov Zátorského mu problémy nadělaly dotace.

Do potíží se tak dostal Zátorského holding Geofin a několik stavebních firem včetně VOKD. Nejvíce podnikatele zatížily investice do opravny letadel Job Air Technic v Mošnově. Zátorského dluhy letos odkoupil od bank Jaroslav Strnad, který je předním českým zbrojařem.


Zátorský byl také blízkým spolupracovníkem Jana Světlíka, kterému patří česká strojírenská jednička Vítkovice. Po sporech se ovšem oba muži stali nepřáteli. Zátorský se pak přidal na stranu miliardáře Karla Komárka, který se snažil Vítkovice ovládnout.


Ostravský podnikatel, který bývá někdy označován za kmotra, se angažoval také ve sportu. Byl ve vedení České boxerské asociace a vlastnil druholigový fotbalový klub Vítkovice FC. Byl také vlastníkem prvoligového basketbalového týmu Nový Jičín. Oba kluby zkrachovaly.

Zdroj: Lidovky 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity