Pátek 18. 01. 2019

Polovina domácností plánuje rekonstrukci bydlení. Stavební spořitelny doufají, že to zastaví úbytek klientů

17.02.2017

Data zveřejněná ministerstvem financí ukazují, že stavební spořitelny dál ztrácejí klienty. Stejný trend je patrný na úvěrech ze stavebního spoření. Na letošní rok stavební spořitelny očekávají mírný růst zájmu o nové smlouvy i kvůli nízkým úrokovým sazbám.

zpráva Polovina domácností plánuje rekonstrukci bydlení. Stavební spořitelny doufají, že to zastaví úbytek klientů

Stavební spoření, které před deseti lety mělo přes pět milionů Čechů, dál ztrácí klienty. Zájem o nové smlouvy na spoření loni mírně vzrostl, pokles celkového počtu smluv však pokračoval. Stejný trend je patrný na úvěrech ze stavebního spoření, ukazují data zveřejněná ministerstvem financí.

Podle nich tuzemské stavební spořitelny loni poskytly 403 tisíc nových smluv na spoření. V porovnání s rokem 2015, kdy počet nově uzavřených smluv dosáhl 373 tisíc, to byl nárůst o osm procent. Celkový počet smluv ve fázi spoření na konci loňského roku klesl meziročně o 5,5 procenta na 3,3 milionu. Celkové úspory Čechů u stavebních spořitelen se meziročně snížily o 5,6 procenta na necelých 363 miliard korun.

Snížilo se i zadlužení Čechů u stavebních spořitelen – celkový počet úvěrů klesl o 6,5 procenta na 650 tisíc, celkový objem úvěrů o jedno procento na 241 miliard korun. Ministerstvo financí nezveřejňuje objem loni poskytnutých úvěrů, podle stavebních spořitelen šlo o 50,6 miliardy korun. To je podle stavebních spořitelen meziroční zvýšení o tři procenta a nejlepší výsledek za posledních šest let.

Na letošní rok stavební spořitelny očekávají mírný růst zájmu o nové smlouvy kvůli nízkým úrokovým sazbám a nové úvěry za více než 50 miliard korun, uvedl nedávno Vladimír Staňura, předseda představenstva ČMSS, která je lídrem trhu. Odhad se odvíjí od listopadového průzkumu, podle kterého polovina domácností plánuje do budoucna rekonstruovat bydlení.

Staňura očekává kolem půl milionu letos uzavřených smluv na spoření. Stavební spořitelny sice také snížily úroky, ale se započtením maximální státní podpory se výnos pohybuje většinou kolem 3,5 procenta ročně. Na ostatních vkladech v bankách se dnes úroky blíží nule. Klient ale nesmí peníze předčasně vybrat a musí spořit šest let, jinak o státní podporu přijde.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity