Úterý 11. 12. 2018

Pomerančová šťáva je nejdražší od roku 2012

13.09.2016

Kombinací častých dešťů a přemnožení brouka šířící choroby se z nejoblíbenějšího snídaňového nápoje stává čím dál dražší komodita.

zpráva Pomerančová šťáva je nejdražší od roku 2012

Futures na nápoje vzrostly nejvíce za poslední čtyři roky, protože přední dodavatelé světla čelí zmenšujícímu se výstupu. V Brazílii nadměrné deště zvýšily hrozbu houbového onemocnění, které může snížit produkci plodin, podle výzkumu univerzity v Sao Paulu. Na Floridě malý hmyz oslabuje produkci šířením choroby, která napadá citrusy.

o_1ashrl4n317lkh6811rbulk1v5sa.pngObchody s pomerančovým džusem v New Yorku vzrostly o 59 procent v posledních 12 měsících z důvodu klesajících zásob, které klesy na nejnižší pozici. Produkce na Floridě může klesnout až o 26 procent oproti předchozímu roku, uvedla v telefonickém rozhovoru Christine Lensing, vedoucí ekonom pro speciální plodiny v CoBank v Denveru.


„Ceny nemají kam jít, jedině směrem vzhůru,“ řekl John Ortelle, viceprezident McKeany-Flavell Co. Cena za listopadovou dodávku pomerančového džusu vyskočila až o 2,1 % na ICE Futures. Výrazný nárůst bude pravděpodobně zvyšovat náklady společnostem, jako je například i PepsiCo a Coca-Cola Co.


Celosvětová produkce nápoje je nastavena na nejnižší propad za poslední desetiletí. Snížený výkon posílí maloobchodní náklady, což negativně ovlivní spotřebitele.

Zdroj: Kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity