Sobota 15. 12. 2018

Porucha vyřadila Temelín i Chvaletice. Česko muselo elektřinu dovážet

13.09.2015

Česká energetická soustava zažila nezvyklou situaci. Kvůli poruše v Temelíně a elektrárně Chvaletice musel stát dočasně dovážet elektřinu ze zahraničí. Běžně naopak elektřinu vyváží. Informovala o tom státní společnost ČEPS, která spravuje energetickou soustavu ČR.

zpráva Porucha vyřadila Temelín i Chvaletice. Česko muselo elektřinu dovážet

ČEPS v pátek kolem půl páté odpoledne oznámil, že Česko dováželo elektřinu 15 hodin. Poté dovoz ukončilo, na pokrytí spotřeby už stačí domácí zdroje včetně záložních. O víkendu je totiž slabší spotřeba.

Dovážená elektřina k nám v pátek proudila především z německého Bavorska a také ze Slovenska.

Místopředseda představenstva ČEPS Miroslav Vrba v ČT uvedl, že cena narychlo nouzově dovážené elektřiny je výrazně dražší než obvyklá. Provozovatelům tak naúčtují odhadem desítky miliónů korun.

Dvě poruchy během jedné noci 
Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše. Od 3. září přitom stojí první blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. [celá zpráva]

Zcela mimo provoz je i tepelná elektrárna Chvaletice společnosti Severní energetická. Dva její bloky podstupují dlouho plánovanou opravu, další dva byly neplánovaně odstaveny také v noci na pátek. "V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se," řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli velkému nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok by mohl opět začít pracovat už v pátek v noci.

Výpadky proudu nehrozí
Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že opakované problémy Temelína jsou daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků. Připomněl, že původní projektový výkon elektrárny se díky ní zvýšil z 1962 na 2158 megawattů.

"Každý zásah do tak složitého zařízení, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, přináší riziko startovacích potíží. A když se k tomu přidají i Chvaletice, tak už to znamená problém pro soustavu," řekl Gavor. Podle něj v takových případech dokáže ČEPS vyřešit, aby nehrozilo omezení odběru elektřiny pro spotřebitele.

Zdroj: ČTK, Novinky 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity