Úterý 11. 12. 2018

PPF dala akcionářům rozděleného O2 měsíc na prodej jejich podílů, složité administrativě se nevyhnou

15.06.2015

Společnost PPF dala minoritním akcionářům měsíc na dobrovolný prodej jejich podílů v nově rozdělených firmách O2 a Cetin. PPF nabízí vykoupit akcie O2 za 78 korun a akcie Cetin za 176 korun za kus. Investoři si musí opatřit notářsky ověřené oznámení o přijetí nabídky a zaslat ho výhradně poštou. Za toto jednání spojené s vysokou administrativní náročností sklidila PPF kritiku již v minulosti.

zpráva PPF dala akcionářům rozděleného O2 měsíc na prodej jejich podílů, složité administrativě se nevyhnou

Akcionáři rozdělené O2 mají měsíc na prodej podílů. PPF opět zvolila složitou administrativu – ilustrační foto. Autor: Shutterstock
 

Finanční skupina PPF, která rozdělila telekomunikačního operátora O2, dala ostatním akcionářům měsíc na prodej jejich podílů. Firma zveřejnila podmínky a návod pro realizaci dobrovolné nabídky odkupu akcií O2 a oddělené infrastrukturní společnosti Cetin.

Podle analytiků bude proces podobně složitý jako při obdobné transakci loni, kdy firma více než polovinu nabídek odmítla pro technické nedostatky a sklidila kritiku investorů i burzy.

Na svých internetových stránkách společnost publikovala pro akcionáře obou firem nabídkové dokumenty a další podrobnosti k tomu, jak postupovat při prodeji akcií. Lhůta pro přijetí nabídky končí 13. července. Realizací výkupu PPF pověřila svoji dceřinou firmu, PPF Banku.

PPF získala majoritu v někdejší dominantní telekomunikační společnosti loni. Po převzetí nabídla akcio­nářům O2 odkoupení jejich podílů. Výkup v loňském roce ale vzbudil kritiku, například ze strany generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice. Koblic řekl, že podmínky mohly být složité záměrně, aby majoritní vlastník vykoupil méně podílů za zákonem stanovenou cenu.

Administrativa je opět složitá

I tentokrát, kdy je nabídka ze strany PPF dobrovolná, si jednotlivci i institucionální investoři musí opatřit notářsky ověřené oznámení o přijetí nabídky a případně další dokumenty. Ty pak musí ve stanovených termínech zaslat organizátorovi výkupu poštou. Oznámení není možné doručit osobně ani kurýrem.

Na webové stránce PPF napsala, že se postup prodeje skládá z několika kroků, a proto doporučuje, aby akcionáři své rozhodnutí neodkládali.

PPF tentokrát zřídila i informační linku a emailovou adresu, pomocí které mohou drobní akcionáři získat informaci k realizaci stávající nabídky.

"Administrativní náročnost je asi relativně podobná jako v létě 2014, ale o dost zjednodušená tím, že v tomto případě již lidé vědí, jak a za jakých podmínek k odštěpení společnosti došlo," řekl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Navíc, po zkušenostech z minula, mohou být akcionáři již o formalitách poučenější a odkup může být relativně hladší," dodal.

Podle Hlinomaze se výkup soustředí jen na akcie Cetin, protože ostatní nabídky – ta, kterou ještě paralelně učinila sama firma Cetin, a nabídka výkupu akcií O2 za 78 korun od PPF – budou pro investory neatraktivní. Také je podle něj období na realizaci výkupu příliš krátké.

"Časově jsem odkupy tipoval v délce spíše šesti týdnů než jen čtyři, zvláště pokud se odehrávají v době dovolených a zvláště pokud jsou třeba až tři další týdny na odpověď, zda byl odkup přijat," řekl Hlinomaz.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity