Čtvrtek 13. 12. 2018

Pražská burza na závěr týdne klesla zpět pod tisíc bodů

13.06.2015

Praha - Pražská burza na závěr týdne klesla a po dvou dnech se vrátila pod tisícibodovou hranici. Index PX odepsal 1,71 procenta na 991,13 bodu. Pokles táhly akcie ČEZ a finanční emise, když Erste Bank spadla o víc než tři procenta. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala vůči euru a posílila k dolaru.

zpráva Pražská burza na závěr týdne klesla zpět pod tisíc bodů

Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto. ČN Vilém Kolomazník

 

"Pražská burza v poslední obchodní seanci tohoto týdne krvácela," uvedl Martin Oliva z Patria Finance. Výrazně podle něj ztrácely také další středoevropské akciové trhy.

Negativní nálada na trhu tradičně výrazně dopadla na finanční sektor, uvedl Oliva. Cenné papíry Erste Bank ztratily 3,03 procenta na 687,50 koruny, Komerční bance oslabily o 2,53 procenta na 5114 korun a pojišťovně VIG o 1,04 procenta na 876,50 Kč.

"Poměrně bouřlivým dnem si prošly akcie ČEZ," uvedl Oliva. Dopoledne zpevnily až téměř na 626 korun, po poledni naopak klesly k 616 korunám. Den cenné papíry ČEZ končily slabší o 0,55 procenta na úrovni 619 korun. Akcionáři energetické firmy na dnešní valné hromadě schválili dividendu ve výši 40 korun a rozhodli, že členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku.

Rozdílně se vyvíjely akcie telekomunikačního operátora O2 a správce sítí Cetin. Cenné papíry Cetin vzrostly o 0,09 procenta na 172,65 koruny, akcie O2 naopak ztratily 0,44 procenta na 90,10 Kč. Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zlevnily o 1,82 procenta na 806 korun.

Česká měna dnes končila obchodování k euru téměř beze změny na 27,30 Kč/EUR, vůči dolaru zpevnila zhruba o desetník na 24,22 Kč/USD. "Pro korunu byl závěr týdne příznivý, neboť udržela své zisky z předchozích dní," poznamenal analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

 

Akcie na burze v týdnu klesly o 1,4 %
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,4 procenta na 991,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry telekomunikační společnosti Cetin, nejvíc ztratily akcie Unipetrolu a VIG. Vyplývá to z výsledků burzy. Minulý týden akcie klesly o necelé dvě procenta.

"V uplynulém týdnu byly akciové indexy ve vleku vyhrocující se situace v Řecku. V obavě, že by situace mohla skončit nekontrolovaným bankrotem Řecka a možná i opuštěním eurozóny, se akciové indexy otočily v pátek opět dolů. Evropský index Eurostoxx klesl za týden o 1,1 procenta, americké S&P bylo prakticky beze změny," uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Hvězdou týdne a titulem s nejlepší výkonem se bez překvapení stala společnost Cetin, která přidala 25,1 procenta na 172,7 Kč. Důvodem skokového růstu byla nabídka odkupu od PPF. Posilovala i druhá telekomunikační společnost O2 CR s růstem o 10,8 procenta na 90,1 Kč.

Za celý týden nejvíce zaostaly akcie Unipetrolu s poklesem o 4,7 procenta na 154,8 Kč a pojišťovací skupiny VIG (rovněž o 4,7 procenta na 876,5 Kč).

V nadcházejícím týdnu za nejpodstatnější považuje Ryska poslední den obchodování s akciemi ČEZ s právem na dividendu 40 Kč ze zisku roku 2014, který připadne na úterý 16. června. Od středy se budou akcie společnosti obchodovat bez nároku na tuto dividendu a dá se čekat, že cena poklesne zhruba o její hodnotu.

Příští týden bude podle Rysky ze začátku ovlivněn tím, jak dopadne víkendové jednání mezi Řeckem a věřiteli. Druhým tématem příštího týdne bude zasedání americké centrální banky Fed. "Především vzhledem k napjaté situaci okolo Řecka máme na příští týden spíše opatrný výhled," odhadl Ryska.

 

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity