Čtvrtek 13. 12. 2018

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ

13.09.2015

Praha - Pražská burza dnes opět oslabila, ačkoli mírněji než ve čtvrtek. Index PX klesl o 0,15 procenta na 1001,18 bodu. Dolů táhly burzu hlavně akcie ČEZ, zatímco většina hlavních emisí posilovala, nebo stagnovala. Vyplývá to z výsledků obchodování.

zpráva Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ

Burza ztrácela, přestože z 15 hlavních emisí skončilo v červených číslech pouze šest. Podepsal se na tom zřejmě hlavně pokles ceny akcií ČEZ o 2,02 procenta na 528 korun.

"Akcie firmy zavřely nejníže od března loňského roku poté, co investory nepotěšila další neplánovaná odstávka jaderné elektrárny Temelín. Právě snížení výroby v Temelíně totiž bylo jedním z důvodů srpnového snížení očekávaného provozního zisku EBITDA za letošní rok," sdělil analytik Komerční banky Josef Němý. "Zatím však neočekáváme, že by nová odstávka vedla k dalšímu snížení výhledu ČEZ," doplnil.

Cenné papíry bankovní skupiny Erste odepsaly 0,83 procenta na 720,2 koruny. Akcie Komerční banky si naopak připsaly 1,79 procenta na 5459 korun. Cenné papíry sázkové společnosti Fortuna posílily o 3,88 procenta na 69,6 koruny.

Koruna k 17:15 proti čtvrtečnímu závěru zpevnila k dolaru o 16 haléřů na 23,95 Kč/USD a k euru oslabila o šest haléřů na 27,10 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. "Stále nevidíme velké pohyby kurzy, ale přece jen se trochu více odchýlil od svého limitu. Svou roli zřejmě sehrála rétorika centrálních bankéřů, z nichž už několik naznačilo možnost prodloužení intervenčního režimu na koruně," uvedl analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.

Kurz české měny:

o_19v2pt65a1is31hu6ubu9c8sesc.png

 

Akcie na pražské burze v týdnu vzrostly o 0,2 pct na 1001 bodů

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu nepatrně vzrostly, index PX proti minulému pátku stoupl o 0,2 procenta na 1001,2 bodu. Nejvíc posílily akcie holdingu Unipetrol, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry ČEZ. Vyplývá to z výsledků burzy. V předchozím týdnu index klesl o více než procento.

"V uplynulém týdnu se investoři zaměřili opětovně na dění v Číně a na makroekonomické ukazatele především vzhledem k příštímu zasedání americké centrální banky Fed. Čína žádné veletoče nepředvedla, takže došlo k jistému uklidnění, na což pozitivně reagoval i zbytek investičního světa," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

ČEZ přišel o 3,7 procenta na 528 Kč. Investoři negativně hodnotí další neplánovanou odstávku v Temelíně a potenciál návratu k diskusím o další dostavbě jaderných bloků. Současně není příznivý ani vývoj cen elektřiny na burze v Lipsku.

Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Unipetrol, který přidal 10,5 procenta na 163,5 Kč. Firma reagovala pozitivně na poslední zprávy ohledně částečného obnovení produkce v Chemparku a na oznámení dlouhodobých investic. Současně růst v uplynulém týdne jen korigoval předchozí propady po výbuchu a následném požáru v chemické výrobě.

Příští týden se investoři zaměří na zasedání amerického Fedu, spekuluje se o možném zvýšení úrokových sazeb. Jako základní scénář trh vnímá nulovou akci a pozdržení zvýšení sazeb na přelom roku.

"Pokud Fed zvýší sazby o čtvrt procentního bodu, předpokládáme krátkodobý prodejní tlak na akciích. Současně bychom v tomto případě očekávali, že Fed uvede ve svém komentáři, že případné další utažení měnové politiky by bylo velmi pozvolné a snažil by se mírnit očekávanou negativní reakci trhu. Pro příští týden tedy čekáme nervózní obchodování před čtvrtkem a následně bychom se řídili dříve uvedeným v návaznosti na výsledek zasedání Fedu," dodal analytik.

Zdroj: ČTK

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity