Sobota 15. 12. 2018

Pražská burza po čtyřdenním růstu mírně klesá, nedaří se KB

23.06.2016

Pražská burza po čtyřdenním růstu dnes dopoledne mírně klesá. Index PX se dopoledne snížil o 0,1 procenta na 851,18 bodu. Burzu táhne dolů více než procentní pokles akcií Komerční banky, pokles naopak mírní akcie Erste Bank. Vyplývá to z průběžných informací na webu burzy. Mírným poklesem dnes otevřely i středoevropské burzy, západoevropské burzy v den britského referenda zahájily růstem.

zpráva Pražská burza po čtyřdenním růstu mírně klesá, nedaří se KB

Polský WIG 20 dnes ztrácí 0,2 procenta, maďarský BUX odevzdává 0,25 procenta. Posiluje naopak rakouský ATX, a to o 0,4 procenta. Rostou také západoevropské burzy, z čehož je podle analytika Patria Finance Pavola Mokoše patrné, že klesají obavy z možného odchodu Británie z Evropské unie.

Nejobchodovanějším titulem na pražské burze je Komerční banka, která po 11:00 ztrácela 1,21 procenta hodnoty a obchodovala se za 936,30 koruny. Klesají i akcie pojišťovny VIG o 0,32 procenta na 491,40 koruny a Monety Money Bank o 1,27 procenta na 74,05 koruny. Pokles finančních titulů vyvažují rostoucí akcie Erste. Ty od rána zvýšily hodnotu o 0,42 procenta na 604,50 koruny.

Asi pětinu obchodů obstaly akcie ČEZ, které od rána klesly o nepatrných 0,05 procenta na 422,80 koruny.

Česká měna posílila vůči oběma světovým měnám. K euru je proti středečnímu závěru silnější o haléř a obchoduje se za 27,06 Kč/EUR. K dolaru si polepšila o 21 haléřů na 23,78 Kč/USD.

Světová pozornost je upřena na britskou libru, která se při referendu o členství Británie v EU drží u letošních maxim vůči dolaru. Ani začátek hlasování libru nijak nerozházel. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka kurz naznačuje, že trh je nastaven na setrvání Británie v EU. "Pokud by byl výsledek opravdu takový, libra by mohla reagovat sice pozitivně, ale asi ne příliš výrazně. O to větší šok by pochopitelně byl výsledek opačný - počítali bychom s opravdu výrazným propadem britské měny," uvedl Vlk. Volební místnosti se uzavřou ve 23:00.

Koruna dnes k libře nepatrně posílila na 35,31 koruny za libru. Středeční závěr ji zastihl na 35,36 Kč/GBP. Libra byla za poslední měsíc nejlevnější vůči koruně minulý týden v pondělí, kdy kurz činil 34,03 Kč/GBP.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity