Čtvrtek 13. 12. 2018

Pražská burza poprvé v týdnu vzrostla, téměř o procento

15.04.2016

Praha - Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu vzrostla. Index PX stoupl o 0,97 procenta na 895,62 bodu. Vzhůru burzu táhly akcie bank, cenné papíry ČEZ naopak klesly. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zůstala beze změny vůči euru, k dolaru oslabila o dvacetník.

zpráva Pražská burza poprvé v týdnu vzrostla, téměř o procento

Akciové trhy podpořila čísla z čínské ekonomiky, podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. "K pozitivnímu sentimentu se přidala i pražská burza a po dvou ztrátových seancích posílila," dodal. Objem obchodů byl dnes podle Kristýny Zahradníkové z Patria Online mírně podprůměrný. Index PX se stále drží pod psychologickou hranicí 900 bodů, doplnila.

Akcie Erste Bank zdražily o 2,94 procenta na 673 korun, Komerční bance vzrostly o 0,62 procenta na 5050 korun. Vzhůru zamířila také třetí finanční emise, pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry přidaly 1,74 procenta na 542,30 koruny.

"Elektrárenská ČEZ se dnes ocitla pod tlakem po snížení cílové ceny švýcarskou Credit Suisse z 566 Kč na 386 Kč," uvedla Zahradníková. Akcie firmy oslabily o čtvrt procenta na 399,90 koruny.

O téměř dvě procenta na 824,90 koruny si polepšily cenné papíry textilky Pegas Nonwovens. Víc než dvouprocentní růst vykázaly akcie nápojářské firmy Kofola, které zpevnily o 2,49 procenta na 420 korun, a sázkové společnosti Fortuna, které vzrostly o 2,83 procenta na 94,40 koruny. Podle Zahradníkové nové zdanění hazardu schválené dnes ve Sněmovně zvýší Fortuně provozní zisk EBITDA o zhruba pět procent.

Víc než sedm procent na 15 haléřů přidaly cenné papíry těžební NWR. "Těm mohla do jisté míry pomoci zpráva, že slovenská skupina Arca má zájem o koupi společnosti OKD, přičemž investici nepodmiňuje insolvencí firmy," poukázal analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Česká měna vůči euru zůstala na 27,03 Kč/EUR. Proti dolaru koruna oslabila spolu s evropskou měnou, když ztratila zhruba dvacetník na 23,95 Kč/USD.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity