Čtvrtek 13. 12. 2018

Pražská burza posílila, táhly ji nahoru akcie ČEZ

20.06.2015

Praha - Pražská burza dnes po dvou dnech ztrát posílila. Index PX stoupl o 0,84 procenta na 975,50 bodu. V minulých dnech táhly burzu dolů hlavně slábnoucí akcie ČEZ, ale nyní jí naopak výrazným růstem pomohly nahoru. Vyplývá to z výsledků burzy.

zpráva Pražská burza posílila, táhly ji nahoru akcie ČEZ

Burza, makléř - ilustrační foto. ČTK/AP Francisco Seco

 

Burzu v posledních dvou dnech stahovaly dolů značné ztráty emise energetické firmy ČEZ. Akcie společnosti se od středy začaly obchodovat bez nároku na dividendu, načež zlevnily o téměř devět procent a ve čtvrtek o zhruba čtyři procenta. Dnes ale naopak posílily, a to o 4,02 procenta na 569 korun. "Částečně se tak zotavily ze svého předchozího propadu na roční minimum," sdělil analytik Komerční banky Josef Němý.

Navíc dosáhly akcie ČEZ největšího objemu obchodů z hlavních emisí pražské burzy, přes půl miliardy korun. Transakce s cennými papíry ČEZ tak tvořily skoro polovinu objemu obchodů s hlavními emisemi.

Velkého objemu obchodů dosáhly i bankovní emise, které ale zaznamenaly horší výsledky než akcie ČEZ. Cenné papíry bankovní skupiny Erste posílily o 0,75 procenta na 685,1 koruny a akcie Komerční banky oslabily o 0,46 procenta na 5215 korun. Ztrácel opět operátor O2, jehož cenné papíry zlevnily o 1,56 procenta na 94,5 koruny.

Česká měna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:15 oproti čtvrtečnímu závěru oslabila k euru o tři haléře na 27,26 Kč/EUR a vůči dolaru o 18 haléřů na 24,05 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. "Je jen otázkou času, kdy řecké problémy dopadnou kromě eura i na středoevropské měny. Podle nás má koruna i v nejbližších dnech před sebou více prostoru pro oslabení než pro posílení," uvedl analytik Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity