Pátek 18. 01. 2019

Před hotelem na Sinaji vybuchly dvě bomby, nejméně čtyři lidé zemřeli

24.11.2015

Před hotelem v egyptském městě Ariš na severu Sinajského poloostrova explodovaly dvě bomby. V hotelu bydleli volební komisaři, kteří dohlíželi na pondělní druhou část egyptských parlamentních voleb. Podle místních zdrojů zemřeli při útoku čtyři policisté, dalších 12 lidí bylo zraněno.

zpráva Před hotelem na Sinaji vybuchly dvě bomby, nejméně čtyři lidé zemřeli

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle agentury Reuters je ale zřejmě dílem sinajské odbočky teroristické organizace Islámský stát.


Bezpečnostní zdroje uvedly, že se sebevražedný atentátník snažil vjet do hotelu autem s náloží, policisté na něj však začali střílet a auto explodovalo. O deset minut později se ozval další výbuch. Místo uzavřela policie, hlídají ho také vojáci. Mezi zraněnými jsou nejméně dva volební komisaři.


Právě Sinajský poloostrov je místem, kde se koncem října zřítil ruský letoun, který dopravoval turisty z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu a ve kterém explodovala trhavina. K útoku se přihlásil Islámský stát (vše o pádu letadla čtěte zde).


K explozím došlo po druhé části parlamentních voleb
K explozím ve městě Ariš došlo den poté, co skončila druhá etapa parlamentních voleb. Prezident Abdal Fattáh Sísí označil první parlamentní volby v zemi po více než tříleté přestávce za milník na cestě k návratu parlamentního života do Egypta a postupu země k demokracii.


Všeobecně se však očekávala nízká volební účast, protože kandidující strany a hnutí téměř bez výjimky podporují prezidentův kurz a alternativa v podstatě neexistuje. Muslimské bratrstvo, které v posledních parlamentních volbách 2011 získalo většinu, je v Egyptě od roku 2013 zakázané. Podporu nebo přímo loajalitu Sísímu projevili i „nezávislí“ kandidáti.


Analytici za této situace podle agentury AFP označují egyptské parlamentní volby za předem rozhodnuté. Podle pozorovatelů nebude parlament tvořený 596 poslanci ničím více, než schvalovací komorou pro prezidentova rozhodnutí a Sísího moc nijak neomezí.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity