Sobota 19. 01. 2019

Premiéři ČR, SR a Rakouska budou s Macronem jednat o dumpingu

23.08.2017

O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slovenska. Český premiér Bohuslav Sobotka chce s protějšky mluvit o sbližování výdělků a životní úrovně na západě a východě EU. Minulý týden řekl, že se chystá vyzvat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a rakouského kancléře Christiana Kerna, aby francouzské a rakouské firmy ve svých pobočkách v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

zpráva Premiéři ČR, SR a Rakouska budou s Macronem jednat o dumpingu

Staré členské země si na mzdový dumping stěžují. Podle nich mají noví členové EU kvůli lacinější práci výhodu a jejich vysílaní pracovníci ohrožují pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů. Ke sblížení pohledu nových a starých zemí má přispět jednání v takzvaném slavkovském formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska s Francií.

Macron před svým zvolením Francouzům slíbil, že prosadí zpřísnění pravidel vysílání pracovníků. Změny evropské směrnice navrhla loni na jaře Evropská komise. Zpřísnění se týká doby vyslání i pracovních podmínek. Firma by v cizině měla dodržovat místní legislativu a kolektivní smlouvy, aby vyslaní pracovníci nedostávali nižší odměnu. Nárok by měli mít i na všechny příplatky, které se v dané zemi vyplácejí. Stejné podmínky jako místní by museli mít i agenturní pracovníci.

Unijní státy se na směrnici zatím neshodly. Podle zahraničních médií se nyní Macron snaží navázat kontakt s těmi novými členskými zeměmi, které jsou vstřícnější ke spolupráci. Dumping je problém i podle Rakouska. Jeho politici mluví o tom, že příliv levnějších sil z Východu tlačí výši mezd dolů.

Podle českých odborů za mzdový dumping nemohou jen chudší země, ale do střední a východní Evropy ho exportují západní firmy. Ty ve svých pobočkách vyplácejí nižší mzdy než doma. Sobotka chce proto požádat francouzského prezidenta a rakouského kancléře, aby vyzvali firmy ze svých zemí k výraznějšímu zvýšení mezd ve svých pobočkách v Česku.

Sobotka chce podle svého úřadu s novým francouzským prezidentem mluvit i o strategickém partnerství obou zemí, o obranné a bezpečnostní spolupráci či o situaci ve Středomoří a v Libyi. Představí mu i plánované akce ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity