Čtvrtek 13. 12. 2018

Pro opatrné investory jsou nyní nejlepší smíšené fondy

06.10.2015

Akciové i další trhy mohou podle odborníků dál kolísat, jejich růst ale zřejmě nekončí, zejména v Evropě. Na českém trhu se objevuje stále více fondů, jejichž manažeři se snaží omezit příkladný pokles jejich hodnoty prostřednictvím matematických modelů. Konzervativní investoři by měli preferovat globálně zaměřené fondy, sázející na akcie firem, které vyplácejí dividendu.

zpráva Pro opatrné investory jsou nyní nejlepší smíšené fondy

Nepříznivý vývoj na akciových trzích provětral výnosy akciových i dalších rizikověji investujících fondů. Zisky těch konzervativnějších dluhopisových a fondů peněžního trhu negativně ovlivňují nízké úrokové sazby. Podle roční výkonnosti vykazují dál výborné výsledky fondy zaměřené na biotechnologie a zdravotnictví. Nejlepší vydělávají za 12 měsíců desítky procent.

V posledních týdnech ale biotechnologické fondy silně ztrácely. Globálně investující fondy, včetně těch, které sázejí na dividendové tituly, přišly o méně peněz.

Pro investory je stěžejní dlouhodobý, nikoliv roční výnos fondů, které vlastní. Důležité tedy je nepodléhat emocím a předčasně neprodávat fondy, jimž se aktuálně nedaří. Potvrzují to slova šéfů investičních společností, které Čechům spravují nejvíce majetku. Akciové i další trhy mohou podle nich dál kolísat, jejich růst ale patrně nekončí, zejména v Evropě.

Rozdílné vyhlídky USA a Evropy
"Do konce roku nebude zřejmě snadné určit směr vývoje finančních trhů. Poslední výprodeje ale mohou začít přebíjet dobré výsledky firem mimo ropný sektor. Dění v Číně bude dál ohrožovat hlavně rozvíjející se země. Nečekáme ale žádné zásadní otřesy. Kromě situace v Číně bude brzdit rozlet akcií v roce 2016 růst úrokových sazeb v USA," míní šéf ČSOB Asset Managementu Jan Barta. Lepšící se finanční situace spotřebitelů v Evropě i v USA by měla dodat firmám i bankám optimismus. "Akcie mohou i příští rok více kolísat. Podle hlavního, lehce optimistického scénáře ale mohou jako celek vzrůst o více než deset procent," dodal Barta.

Podle generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny Martina Řezáče drží klíč ke krátkodobému vývoji akcií americká centrální banka Fed. Kdyby se držela makroekonomických dat, zvedla by úrokové sazby již před několika měsíci. Odklad zvyšování úroků na prosinec udrží na trzích vysoké výkyvy do konce roku. "Měřeno globálním indexem MSCI ACWI tak zřejmě letos uzavřou akcie v lepším případě poblíž úrovně ze začátku roku," míní Řezáč.

Vyhlídky amerických akcií může negativně ovlivnit zpomalení ekonomického růstu, ale také riziko, že se přelijí dlouhodobé problémy z rozvíjejících se zemí do vyspělého světa. Vyšší úroky znamenají nižší růst akcií, ne však nutně záporný výnos. "Kdyby ale zvýšení krátkodobých sazeb provázelo zplošťování výnosové křivky, nízký růst ekonomiky a vyšší inflace, protože mzdová očekávání rostou, může se velmi přiblížit konec býčího trendu v USA," míní Řezáč.

Po silném růstu amerických akcií v uplynulých šesti letech jsou podle něj impulzy pro jejich další vzestup víceméně vyčerpány. V Evropě mohou naopak burzy růst. Podobně jako v Japonsku by se totiž měla ziskovost evropských firem na akcii zvýšit o 15−20 procent.

Preferujte Evropu, Japonsko, Polsko a Turecko
"I když se v globální ekonomice objevují rizika, jako jsou zpomalování čínské ekonomiky, geopolitické hrozby a skandál okolo automobilky Volkswagen, zůstává náš výhled pro akciové trhy optimistický. Růst globální ekonomiky bude patrně revidován směrem dolů, ne však dramaticky. Vzhledem k atraktivnějšímu ocenění preferujeme evropské a japonské akcie před americkými. Z rozvíjejících se trhů poskytují podle našeho názoru zajímavé příležitosti Polsko a Turecko, zvláště po vyjasnění politických rizik po volbách," dodal místopředseda představenstva Investiční kapitálové společnosti Komerční banky Pavel Hoffman.

Současný vývoj nahrává investicím do smíšených fondů. Podle Barty tuto strategii využívá asi 70 procent klientů ČSOB Asset Managementu. Zájem je i o fondy Portfolio Pro, jejichž konstrukce umožňuje omezit možnou ztrátu na pět či deset procent ročně. Investoři tedy volí spíše vyváženou strategii a do velkého rizika se nepouštějí.

Také klienti Investiční společnosti České spořitelny preferují smíšené fondy. Stále více přitom využívají diverzifikovanější a rizikovější instrumenty, což je vzhledem k nízkým úrokům logické. Více než polovina drobných investorů investuje podle Řezáče pravidelně.

Zájem o smíšené a akciové fondy roste i v Investiční kapitálové společnosti Komerční banky − u nových investic i přestupů mezi fondy. "K nejčastějším patří přesun z konzervativně zaměřených dluhopisových fondů do akciového fondu, investujícího do dividendových titulů," řekl Hoffman. Pokud investoři volí dluhopisový fond, je zpravidla globálně zaměřen a jeho výnos ovlivňují státní, podnikové, vysoce rizikové (high yield) dluhopisy a otevřené měnové pozice.

Pokles mohou omezit matematické modely
Na českém trhu se objevují nové zajímavé fondy. Barta k nim patří například fondy ČSOB Flexibilní plán a ČSOB Flexibilní portfolio, které algoritmicky hodnotí dění na trhu a podle toho upravují pod dohledem analytiků poměr akcií a dluhopisů. Na matematické modely, které mají omezit výši ztráty, spoléhá i Raiffeisen fond optimálního rozložení.

Řezáč z České spořitelny zase upozorňuje na nový smíšený podílový fond Optimum, který reaguje na zájem o konzervativní investice a na nízkoúrokové prostředí tím, že se snaží sestavit optimální poměr aktiv, do nichž patří i investice do realit.

Podle analytika Investiční kapitálové společnosti Komerční banky Dana Karpíška roste zájem o investiční produkty, které nabízejí pravidelný a fixní příjem. Obvykle jde o dividendy a platby kuponů. Tento příjem je však variabilní, výplata tak může být dotována z majetku fondu. To je případ fondu First Eagle Income Builder investiční společnosti Amundi, který nabízí investorům pětiprocentní roční dividendu. Hradí ji z dividend, které přijal od různých firem, kuponů, zisku z hospodaření, a pokud to nestačí, z majetkové podstaty fondu.

Pozor na měnové riziko
Jak upozorňuje Aleš Vocílka, analytik firmy Moneco vydávající časopis Fondshop, na českém trhu se objevuje stále více zahraničních fondů, které zajišťují měnové riziko pro korunového investora, jako například NN (L) First Class Multi Asset. Vzhledem k tomu, že ČNB přestane v budoucnu podporovat slabší korunu, význam této strategie roste, zejména u fondů investujících na delší dobu.

Investor by měl také kvůli výkyvům na trzích věnovat pozornost rozložení rizika do většího počtu investic. Pokud sází na akcie, měl by preferovat globálně zaměřené akciové fondy, včetně těch, které primárně kupují dividendové tituly. Ještě větší rozložení rizika nabízejí globálně investující smíšené fondy zajištěné vůči měnovému riziku.

Kdo je ochoten více riskovat, může sázet na biotechnologické fondy, využívající pokroku v tomto odvětví či ve zdravotnictví. Riziko ztráty lze podobně jako u jiných investic rozložit pravidelným investováním.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity