Sobota 19. 01. 2019

Prodej zlata v Česku roste, chválí si prodejci. Lákají na příznivou cenu

21.10.2015

Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku výrazně vzrostl prodej, v některých případech až trojnásobně. Podle expertů lidé více vyhledávají investice do drahých kovů hlavně kvůli příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které neumožňují vyšší výnosy tradičních investic.

zpráva Prodej zlata v Česku roste, chválí si prodejci. Lákají na příznivou cenu

Hodnota investičního zlata je závislá na aktuální ceně zlata na světové burze. Za poslední tři roky, kdy se cena drží nízko, je drahocenný kov pro investory stále velmi atraktivní. Zájem o investiční zlato letos meziročně vzrostl i hlavním prodejcům v Česku.


Lídr tuzemského trhu, společnost Golden Gate CZ, prodala do konce září meziročně více než trojnásobek zlata. A růst hlásí i další firmy.


Cihlička do 1400 korun
Aktuální cena zlata v přepočtu činí zhruba 28 104 korun za jednu ryzí unci zlata (31,1g). Tato cena je však orientační a výchozí jak pro zpracovatele, tak i obchodníky se zlatem. Prodejci si ji následně přepočítají podle spread, tedy rozdílu prodejních a výkupních cen. Prodej se tak může pohybovat kolem třiceti tisíc korun za unci zlata o ryzosti 24karátů (999.9/1000). Celý jeden gram cihličky potom vychází zhruba na 1 100 až 1 400 korun.


Golden Gate CZ prodala za tři čtvrtletí 2015 investiční zlato a stříbro za 1,079 miliardy korun. Meziročně tak její prodej narostl téměř trojnásobně. Tržby za loňská tři čtvrtletí činily 440 milionů korun. Společnost prodala za prvních devět měsíců tohoto roku 1,036 tuny zlata a 3,4 tuny stříbra.


Konkurenční Safina prodala letos přes 650 kg investičního zlata. V samotném třetím kvartále to bylo 250 kilogramů, meziročně o čtvrtinu více. Prodala také několik desítek kilogramů investiční platiny. Investoři totiž využívali výkyvů v cenách.


„Aktuálně je pro investory velmi zajímavá platina, jejíž cena je teď nízká. Neočekáváme ovšem, že by tato situace byla dlouhodobá, protože Jihoafrická republika, hlavní producent tohoto kovu, ohlásila problémy při těžbě, což s cenou tohoto kovu jistě zahýbá,“ upozornil manažer pro investiční drahé kovy firmy Libor Křapka.


Češi zlato nakupují po menších částkách
„Rostoucí prodeje dokládají vzrůstající zájem investorů o spořící programy,“ uvedl spoluzakladatel Golden Gate Pavel Ryba. Zlato se podle něj už pro Čechy stalo běžným produktem.

Podle průzkumu mezi investory si lidé na zlatě cení toho, že ho mohou fyzicky vlastnit a mají možnost do něj investovat po malých částkách. Obchodním cílem Golden Gate je, aby do pěti let vlastnilo investiční kovy 100 tisíc českých domácností.
„Za zvýšeným zájmem českých domácností o fyzické drahé kovy stojí vedle příznivých cen těchto komodit hlavně nízké úrokové sazby. Češi se tak vedle tradičních termínovaných vkladů rozhlížejí jinde,“ vysvětluje hlavní ekonom společnosti Colosseum František Bostl.


Zvýšený zájem eviduje také výrobce zlatých mincí a medailí. „Okamžitě po uvedení na trh je každá z nich skoro vyprodaná. Proto musíme jak pro naše emise, tak pro emise České národní banky, evidovat speciální pořadníky,“ potvrzuje zájem o zlaté předměty Kamil Kresta z České mincovny Aurum.


Papírové zlato na vzestupu
Společnost Safina v poslední době sleduje na trhu s drahými kovy zajímavý trend. Přibývá totiž velké množství tzv. papírového zlata, tedy burzovních certifikátů a derivátů.


Třetí čtvrtletí bylo také úspěšné pro certifikační rafinérie a mincovny po celém světě, protože se zvýšil zájem o investiční mince a slitky. Jejich kapacity jsou v současnosti naplněny na další měsíce dopředu. Například velké kanadské a americké mincovny zaměřující se na stříbrné investiční mince potvrzují objednávky až na leden příštího roku.


Akciová společnost Zlato, která spustila provoz teprve na začátku října, už za první dva týdny prodala více než 20 kilogramů zlata.


Atraktivitu zlata potvrdili i další odborníci. Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta upozornil na nutnost přehodnotit tradiční investiční rady a poučky o rozložení portfolia. „Diverzifikace dostává zcela jiný rozměr, než měla před začátkem finanční krize v prostředí nenulových úrokových sazeb. Drahé kovy jsou stále jedním z nejsnazších nástrojů diverzifikace, i když nejsou jediným,“ dodal.


Desítky Čechů se však při investici do zlata napálily. Stalo se tak poté, co svěřily své peníze firmám, které jim měly nákup zlata v Německu zprostředkovat (více čtěte zde). Německá policie následně při razii našla 4,7, tun zlata, o údajné hodnotě 140 milionů korun. Pak se ale ukázalo, že opravdové zlato tvoří jen 320 kilogramů z celkového množství. Dohromady Češi do nákupu investovali přes dvacet milionů korun.

Zdroj: iDnes, ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity