Úterý 11. 12. 2018

Program Nová zelená úsporám nabídne 27 miliard. Na zateplování domů i solární panely

23.10.2015

Dotační program Zelená úsporám nabídne v příštích šesti letech 27 miliard korun. O dotace na zateplení a úspory bude možné žádat průběžně. Nově budou moct majitelé rodinných domů žádat o dotace na instalaci malých fotovoltaických elektráren určených pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě.

zpráva Program Nová zelená úsporám nabídne 27 miliard. Na zateplování domů i solární panely

Majitelé rodinných domků mají až do roku 2021 možnost vylepšit si bydlení s přispěním od státu. Ve čtvrtek startuje takzvaná kontinuální výzva v programu Nová zelená úsporám. Znamená to, že lidé, kteří chtějí zateplit dům nebo si pořídit nová okna či dveře, nemusí čekat na zvláštní výzvy.

"K dispozici je pro letošní rok 520 milionů korun, v příštím roce bude v programu očekávaných dalších 2,85 miliardy korun," řekl životního prostředí Richard Brabec. Peníze poputují stejně jako v minulosti z prodeje emisních povolenek. "Předpokládáme, že by měly stačit," doplnil ministr.

Navíc přichází zajímavá novinka – stát přispěje i těm, kteří si chtějí na střechu umístit fotovoltaické solární panely, které v domácnostech slouží k ohřívání teplé vody nebo instalaci malých fotovoltaických elektráren pro vlastní potřebu. Na fotovoltaické systémy mohou majitelé domů získat až 100 tisíc korun.

Vláda tak chce lidi motivovat k větší energetické soběstačnosti. "Rodinám přinese instalace solárních panelů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost Česka na fosilních palivech. Je to trend v celé Evropě, který se dramaticky liší od solárních polí, která zabírají zemědělskou půdu," upozorňuje Brabec.

Novinkou programu je dlouhodobá, kontinuální forma výzvy, která nebude omezena na několik měsíců, ale potrvá až do konce programu v roce 2021.

Lidé se mohou při podávání žádostí řídit podle monitorovacích zpráv, které vyjdou každé dva měsíce. Ty zhodnotí stav žádostí, průběh vyřizování nebo množství peněz, které jsou momentálně na opravy k dispozici. "Ve chvíli, kdy převýší žádosti limit, spadnou do takzvaného zásobníku. A jakmile začnou peníze přitékat, budou zase vyňaty," vysvětluje Brabec systém.

Stát chce zachovat i změny z předchozích výzev – například co nejméně administrativy a rychlé vyplácení peněz. "Pokud podá žádost před realizací opatření, jsme mu do šesti týdnů schopni říct, jestli je žádost v pořádku. A pokud doloží posléze realizaci, do třech týdnů dostane proplacené prostředky,“ vysvětlil šéf Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Zůstává také podpora výměny elektrických zdrojů za tepelná čerpadla a instalace tepelných systémů. Stát přispěje i na budování pasivních domů, do budoucna má přijít i podpora domů aktivních - tedy takových, které energii samy vyrábějí.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity