Úterý 11. 12. 2018

Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní

20.10.2015

Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Tak rozhodla vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti. Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Podle veřejných informací je za limity těžby řádově až 150 milionů tun uhlí

zpráva Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní


Vládo, vládo, udělala jsi špatně, zní z mnoha stran

Jenže krok vlády nekritizují jen obyvatelé lokality, nejrůznější sdružení, ale i průmyslníci. „Vláda dnes jednala o korekci územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Schválila přitom usnesení nikoli v námi preferované variantě, podporované ministrem průmyslu, jenž byl předkladatelem materiálu, ale ve variantě navrhované ministrem životního prostředí,“ komentoval největší zaměstnavatelský svaz v zemi, Svaz průmyslu a dopravy ČR v prohlášení. Podle SP ČR se současná vláda neodhodlala ke kroku, který přesahuje jedno volební období. Totiž k úplnému zrušení těžebních limitů. Zaměstnavatelé nejsou spokojeni s rozsahem doprovodných opatření přijatých vládou, která jsou nezbytná pro udržení energetické bezpečnosti země v dlouhodobějším horizontu.

Faktem totiž je, že otázka budoucnosti lomu ČSA zůstala v podstatě nevyřešená a není jasné, jak a kdy bude rozhodnuta. „Váhání ve věci dalšího osudu ČSA znamená pokračování velké nejistoty nejen pro odběratele uhlí, ale i obyvatele Horního Jiřetína a Černic,“ uvedl SP ČR. Podle něj se jedná o strategicky významné ložisko, které by v budoucnu mohlo být v případě potřeby využito, i když s tím některé stávající prognózy nepočítají. Prolomení těžebních limitů však nebude mít podle odborníků zásadní vliv ani na akcie energetické společnosti ČEZ. „Jde o potvrzení dlouho očekávaného kroku, takže zásadní pohyby akcií ČEZ bych v reakci na prolomení těžebních limitů v Severních Čechách nečekal,“ řekl Tomáš Sýkora, šéf analytiků Patria Finance.

Vláda ČR: Zachovali jsme zaměstnanost

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti. "Svou roli hrála i otázka udržení zaměstnanosti," uvedl premiér. Připomněl, že prolomení v Bílině nezasáhne žádná lidská sídla. "Já i naše hnutí jsme se nakonec rozhodli důvěřovat analýzám polostátní firmy ČEZ, která předpokládá, že už v roce 2022 by byly ohroženy dodávky uhlí pro malospotřebitele a do tepláren," doplnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Jana Mládka, ministra průmyslu, je to spíše rozhodnutí o tom, že bude zahájen proces k povolení rozšíření těžby na dole Bílina a jde podle něj o takové politicko-symbolické rozhodnutí.

Schválená varianta mimo jiné počítá s tím, že bude postupně utlumena těžba na lomu ČSA Severní energetické. Jejími majiteli jsou finančníci Jan Dienstl (30 procent) a Tomáš Fohler (30 procent), 40 procent firmy pak patří na Kypru registrované společnosti Haltixar, za kterou stojí údajně Pavel Tykač.

Autoři: Pavel Daniel, ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity