Čtvrtek 13. 12. 2018

Propad čínských akcií strhává do propasti americké trhy

19.08.2015

Americké akciové trhy v úterý oslabily. Mohly za to slabší výsledky hospodaření největší maloobchodní společnosti světa Wal-Mart Stores a propad akcií těžařských firem kvůli obavám o další výkon čínské ekonomiky. Čínské akcie ve středu pokračovaly po úterním propadu v dalším oslabování.

zpráva Propad čínských akcií strhává do propasti americké trhy

Klíčový šanghajský index v úterý propadl o 6,1 procenta na 3749,12 bodu. Ve středu ráno otevřel na 3646,75 bodu, což představuje další propad o 2,7 procenta. Ve středu ztratily čínské akci pět procent, uvedl web CNBC.

Šéfinvestor banky DBS varoval, že se může propadnout na 3300 bodů jako v červenci: „Neočekávejte lehký návrat k dobrým časům čínských trhů.” Šéf investiční strategie banky HBSC v Hongkongu Benjamin Pedley dodal pro Reuters, že čínské trhy čeká doba výkyvů a že investoři „jsou v období větší nestability trhu než kdy dříve”.

Propad trhů v USA
Globální trhy v úterý podkopal obnovený propad čínských akcií, jejichž hlavní indexy ztratily více než šest procent. Pokles akcií vyvolal obavy z další devalvace čínské měny, která už byla devalvována o čtyři procenta. Propad čínského trhu stáhl dolů ceny ropy a průmyslových kovů, včetně mědi, protože stoupají obavy, že klesne čínská poptávka po surovinách vzhledem k zadrhávající se ekonomice říše středu.

Index Dow Jones oslabil o 33,84 bodu, tedy 0,19 procenta, na 17 511,34 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 5,52 bodu čili 0,26 procenta na 2096,92 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 32,35 bodu neboli 0,64 procenta na 5059,35 bodu.

Akcie Wal-Martu oslabily o 3,4 procenta a sestoupily až na minimum za dva a půl roku. Čtvrtletní zisk tohoto maloobchodního gigantu klesl a firma zhoršila celoroční výhled.

Největší propad zaznamenali producenti kovů. Akcie firmy McMoRan klesly o 3,1 procenta.

Trh naopak podpořily další příznivé údaje z amerického realitního trhu, které pomohly k růstu stavitelům domů. Zahajovaná výstavba obytných domů se v červenci zvýšila na maximum za takřka osm let. Ztráty indexů zmírnil také silný růst akcií prodejce vybavení pro kutily Home Depot.

Euro oslabuje, roste jen a frank
Obnovený propad čínských akcií přiměl investory k přesunu k bezpečnějším měnám, jako je japonský jen a švýcarský frank, které vůči dolaru posílily, napsala agentura Reuters. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o 0,03 procenta na 124,37 JPY.

Zpráva z amerického realitního trhu pomohla rovněž k posílení dolaru vůči euru, protože podpořila očekávání, že by centrální banka USA (Fed) mohla zvýšit úroky již příští měsíc. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,1032 USD a k jenu kleslo o 0,4 procenta na 138,21 JPY.

Propad japonského vývozu
Deficit zahraničního obchodu Japonska se v červenci prohloubil na 268,1 miliardy jenů (52,8 miliardy Kč) z červnových 70,5 miliardy jenů a byl nejvyšší za pět měsíců. Tempo růstu vývozu kvůli slábnoucí poptávce z Číny a dalších klíčových trhů zpomalilo a dovoz klesl méně, než se čekalo. Meziročně se však schodek výrazně snížil. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Ve srovnání se stejným měsícem loni byl schodek nižší o 72 procent. Vývoz v červenci vzrostl meziročně o 7,6 procenta na 6,7 biliónu jenů. Dovoz pak klesl o 3,2 procenta na 6,9 biliónu jenů.

V uplynulých měsících snížily obchodní deficit Japonska nižší dovozní ceny ropy a plynu.

Zdroj: Novinky. ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity