Sobota 15. 12. 2018

Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí vzrostla o 875 Kč na 26.287 Kč

04.09.2015

Praha - růměrná mzda v Česku se v letošním 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 875 Kč na 26.287 korun. Nominálně růst činil 3,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta.

zpráva Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí vzrostla o 875 Kč na 26.287 Kč

"Ukazuje se, že oživení ekonomiky se začíná pozvolna projevovat i ve mzdách, respektive v peněženkách zaměstnanců. Ve výhodě jsou především zaměstnanci v oborech, po kterých je silná poptávka, ať už jde o stavebnictví nebo dopravu. Nicméně rostoucí nabídka volných pracovních míst by měla přinutit zaměstnavatele k velkorysejšímu ocenění práce," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň ale uvedl, že aktuální zrychlení mezd není zdaleka natolik silné, aby dokázalo vyvolat poptávkovou inflaci.

Aktuální růst mezd podle Dufka příliš nemění ani konkurenční pozici ČR ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. "Mzdové náklady zůstávají pod úrovní deseti eur na hodinu už od roku 2013 a ČR tak stále patří mezi nejlevnější - avšak současně i nejúspěšnější - země EU," uvedl.

Medián mezd činil ve 2. čtvrtletí 22.230 korun, meziročně byl o 4,3 procenta vyšší. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. U mužů činil medián 24.398 korun, u žen 19.837 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10.860 Kč a 42.698 Kč.

Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 0,7 procenta, objem mezd se zvýšil o 5,5 procenta a počet zaměstnanců vzrostl o dvě procenta.

V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal růst průměrných mezd nominálně o 3,2 procenta a reálně o 2,5 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda nominálně zvýšila o 4,3 procenta, reálně byla vyšší o 3,6 procenta.

Za celé první pololetí letošního roku pak průměrná mzda vzrostla o 725 korun na 25.810 Kč. Po odečtení inflace je to ve srovnání s první půlkou loňského roku nárůst o 2,5 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity