Sobota 15. 12. 2018

Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí přesáhla 26 tisíc korun, rostou i tržby obchodníkům

05.12.2015

Průměrná mzda v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 944 koruny. V průměru byla 26 072 koruny. Nominálně vzrostla o 3,8 procenta, reálně - po odečtení inflace - o 3,4 procenta. To je více, než čekali analytici, kteří své odhady opírají o stabilní růst české ekonomiky. Ti předpokládali reálný růst mezd kolem 3 procent. Rostou i tržby obchodů, Češi mají práci a nebojí se utrácet.

zpráva Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí přesáhla 26 tisíc korun, rostou i tržby obchodníkům

Na průměrnou mzdu ale obvykle většina zaměstnanců nedosáhne. Její hladinu totiž zvyšují nejvyšší příjmy. 

Nejvíce vypovídajícím údajem je proto takzvaný medián, který neměří průměr, ale nejčastější položku. Představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. 

Medián mezd byl ve 3. čtvrtletí 22 530 korun. A meziročně vzrostl dokonce o 3,9 procenta. Z toho je patrné, že mzdy skutečně rostou většině zaměstnanců.  

 

o_1a5ovuoghbom1hinlm45m91m1sc.png

 

Spotřeba domácností zvýšila obchodní tržby 

Z růstu mezd profitují i obchodníci. Podle statických údajů stouply tržby v českém maloobchodě v říjnu meziročně o 5,6 procenta. To je údaj, ve kterém nejsou prodeje aut. 

Tržby rostly ve všech typech obchodů. České domácnosti se totiž nebály utrácet ani v úvodu posledního kvartálu roku. Klesající ceny u řady výrobků, zkracující se řady nezaměstnaných a vysoká důvěra v ekonomiku patřily mezi hlavní faktory silně rostoucího maloobchodu. 

A i to může předznamenávat, že i v závěru roku bude velice uspokojivě růst výběr daní. Státní rozpočet za letošní rok tak s největší pravděpodobností skončí mnohem menším schodkem, než se původně předpokládalo. 

 

o_1a5ovur7jvkr1rfvpmkq4h1to5e.png

Zdroj: Český rozhlas 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity