Úterý 11. 12. 2018

Průmyslové impérium zbrojaře Strnada roste. Pod cenou získal zadlužený Kovosvit

19.09.2016

Zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad letos získal už pátou firmu: jihočeský Kovosvit. Protože podnik je v problémech, zaplatí za něj Strnad podle informací HN maximálně nižší desítky milionů korun. Kovosvit dluží zhruba 700 milionů: do potíží ho dostala nezdařená investice v Rusku.

zpráva Průmyslové impérium zbrojaře Strnada roste. Pod cenou získal zadlužený Kovosvit

Do svého rychle rostoucího impéria přidal zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad letos už pátou firmu. Po tvrdých vyjednáváních získala jeho společnost Industry Innovation podnik Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, který se pod vedením majitele Františka Komárka dostal do velkých potíží.

Odpovídá tomu i cena. Podle informací HN Strnad za Kovosvit zaplatí nanejvýš nižší desítky milionů korun. Do firmy totiž bude muset nalít stamiliony na její uzdravení.

Tradiční výrobce obráběcích strojů Kovosvit dluží zhruba 700 milionů korun. Podnik dostala do potíží nezdařená investice v Rusku. "I přes velmi obtížnou situaci firmy uděláme vše pro splnění jejích závazků vůči zaměstnancům, dodavatelům a ostatním partnerům. Stejně jako v jiných případech i zde je naším cílem zachránit tradiční průmyslový podnik, který je významným zaměstnavatelem v jihočeském regionu," prohlásil Strnad, který Kovosvit zatím nezačlenil do své skupiny Czechoslovak Group.

Se Strnadem soupeřila o jihočeský podnik investiční skupina Nordic Investors, kterou vedou bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík. Ta koncem srpna pomohla Kovosvitu překlenovacím úvěrem: podnik měl zablokované účty a neměl peníze ani na výplaty svým osmi stovkám zaměstnanců.

Nakonec uspěl právě Strnad: hovořilo pro něj hlavně finanční zázemí jeho skupiny i historie úspěšných záchranných projektů. V poslední době se mu povedlo postavit na nohy i několik jiných podniků v problémech.

Jeho Czechoslovak Group původně začínala jako zbrojařská firma, ale teď kupuje stále více těch průmyslových. Provozní zisk celé skupiny za minulý rok byl více než 1,13 miliardy korun, tržby se pohybovaly okolo 4,7 miliardy. A to se do výsledků nepočítá kopřivnická Tatra, ve které drží minoritní podíl Strnadův partner René Matera, ani výrobce brzdových systémů Dako-CZ.

Tato čísla zřejmě dál vyrostou po započítání letošních akvizic. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů Retia, většinový podíl ve firmě Elton hodinářská, která vyrábí hodinky Prim, nebo mošnovská opravna letadel Job Air Technic. Na jaře skupina koupila od indických majitelů i zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, jehož se pokusí vzkřísit.

To se Strnadovi povedlo již u zmiňované kopřivnické Tatry. Firma, která ještě v roce 2012 prodělala téměř miliardu korun, další miliardu a půl dlužila a hrozilo propouštění tisícovky zaměstnanců, dnes vstupuje na jeden zahraniční trh za druhým, nabírá nové lidi a svým majitelům vydělává. Jen za rok 2015 to bylo 393 milionů, tedy víc, než za kolik ji před třemi lety kupovali.

O podobný restart se chce Strnad pokusit i v Kovosvitu, který ještě před dvěma roky hlásil rekordní tržby 2,2 miliardy a čistý zisk přes 200 milionů (loňské výsledky firma nezveřejnila). Pak ovšem následoval strmý pád.

Hlavní roli hrála výstavba nové továrny v Rusku a špatná volba obchodního partnera, Rusa Denise Volkova. Majitel Kovosvitu Komárek se rozhodl postavit s Volkovem za 1,5 miliardy korun závod na rozšíření výroby v Rusku, jehož trh je pro českou firmu klíčový. Peníze na investici půjčily i ruské banky.

Až po proinvestování stovek milionů korun Kovosvit zjistil, že velká část peněz se někde ztratila. Podle informací HN od lidí blízkých vedení Kovosvitu měly peníze údajně zmizet ve firmách spojených právě s Volkovem. Žádný trestný čin se ale nikdy neprokázal. "Ruský Kovosvit má velké pohledávky za firmami ruského partnera a to jsou mimo jiné peníze, které jsou potřeba v Česku. A i přes velké vynaložené prostředky není tamní závod stále dostavěn," říká jeden z manažerů, který si nepřál být jmenován.

Komárek ale společnému podniku věřil natolik, že si ho nenechal navíc ani pojistit. Když pak na přelomu roku ruskému Kovosvitu začaly docházet peníze, tamní banky znervózněly. Komárek proto jedné z nich dal záruky, že úvěr v případě nouze splatí český Kovosvit. Když tato banka začala záruky žádat, vystrašilo to tuzemské peněžní ústavy, které Kovosvitu půjčovaly na provoz v Česku. Proto mu zmrazily účty.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity