Úterý 11. 12. 2018

Putin o Trumpovi, svobodě médií a problému ruské opozice

14.06.2017

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že loňské vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách skoro nic nezměnilo ve vztazích mezi oběma velmocemi. "Skoro nic," řekl Putin v další části ze čtyřdílného rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem. Putina podle agentury TASS rozesmála Stoneova poznámka, že "Kreml má Trumpa v hrsti". Jiná ruská média spíše zaujalo Putinovo tvrzení, že ruské televize nejsou pod kontrolou státu.

zpráva Putin o Trumpovi, svobodě médií a problému ruské opozice

"Máme stovky televizních a rozhlasových společností. Stát je nijak nekontroluje, prostě je to nemožné," prohlásil Putin. Problém ruské opozice podle něj nespočívá v tom, že se nemůže dostat na obrazovky, ale že nedokáže předvést voličům výhodnější program.

Na Stoneovu repliku o "tradičně autoritářském státu" zareagoval ruský prezident připomínkou tisícileté monarchie, kterou u moci vystřídali komunisté, takže až začátkem 90. let začala nová etapa rozvoje, a proto "si nelze představit, že z jednoho dne na druhý budou u nás takové poměry jako v USA, ve Francii či v Německu". Ale "Rusko, přes všechny snahy jej démonizovat, je demokratická země - a svrchovaná", dodal s tím, že takové státy lze spočítat na prstech.

Stone se projevoval jako Putinův stoupenec už dříve. Podle serveru The Daily Beast čtyřdílný seriál není ničím jiným než polidšťováním uctívaného hrdiny a zatracováním Ameriky. Komentátor ruského servisu BBC se zase svěřil, že při prvním dílu interview měl problém, aby neusnul: Stone nejenže pochlebuje ruskému vůdci, ale také "k smrti nudí". A celou dobu nezazněla jediná ostrá otázka, až se zdálo, že pro ruskou propagandistickou televizi RT pracuje Stone osobně, a ne jeho syn Sean. Ale na výtky svých kritiků, že klidně nechává Putina nehorázně lhát, režisér odpověděl: "Dělám s ním rozhovor. Proč by mi lhal?"

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity