Pondělí 21. 01. 2019

Řecko chce výrazně zvýšit daně pro hazardní byznys miliardářů Komárka se Šmejcem. Ti hrozí žalobami

18.11.2015

Řecko řeší, jak získat do státní kasy víc peněz. Jedním z řady návrhů v dalším balíku opatření je v úterý oznámené vyšší zdanění hazardu. Čeští miliardáři kvůli tomu možná budou Řecko žalovat.

zpráva Řecko chce výrazně zvýšit daně pro hazardní byznys miliardářů Komárka se Šmejcem. Ti hrozí žalobami

Vláda v Aténách intenzivně jedná se svými věřiteli, jak zaplatit dluhy. A výsledky těchto schůzek budou mít výrazný dopad i na podnikání dvou předních českých investorů. Situace může vyústit až v jejich žalobu na Řecko s požadavkem na zaplacení miliard korun.

Řecko proto řeší, jak získat do státní kasy víc peněz − a jedním z řady návrhů v dalším balíku opatření je v úterý oznámené zvýšení zdanění hazardu. Dominantním hráčem se zhruba 80procentním podílem na trhu je společnost OPAP. Hlavním akcionářem, který ovládá třetinu firmy a zároveň ji řídí, je skupina Emma Delta, za níž stojí čeští miliardáři Karel Komárek a Jiří Šmejc.

Zvýšení daní dopadne na nejrozšířenější hru, kterou OPAP provozuje − loterii zvanou Kino. Z každé sázky by se platil státu "poplatek" pět eurocentů. Problémem ale je, že tato loterijní hra je postavena na jiné strategii než například česká Sportka, v níž se čísla losují dvakrát týdně, vsazený lístek stojí stokoruny a v jackpotu jsou i stamiliony korun. Kino se oproti tomu losuje každých pět minut, sází se malé sumy a jednotlivé výhry jsou nižší.

Řecká loterijní firma ovládaná Čechy, která loni vydělala v přepočtu 5,5 miliardy korun, s návrhem nové daně nesouhlasí. "Zdanění totiž zásadně zasáhne do struktury hry a sníží příjmy, které se budou danit," řekl HN šéf OPAP Kamil Ziegler. "Toto opatření nepřinese peníze, které řecká vláda očekává. Uvažuje, že do státního rozpočtu získá 200 až 400 milionů eur. My jsme dali vládě konkrétní propočty, kde říkáme, že přínos bude marginální, bude-li vůbec nějaký," vysvětluje manažer, který před odchodem do Řecka řídil českou Sazku.

"My jasně říkáme, že to ekonomicky fungovat nemůže. Příkladem je rok 2013, kdy řecká vláda změnila výherní daň. Zavedla ji tak, že výherce platil 10 procent z každé výhry. Tehdy si od toho vláda také slibovala až 120 milionů eur. Nakonec v polovině dubna toho samého roku byl zákon upraven tak, že se prvních 100 eur výhry nedaní − 99 procent všech výher je totiž do 100 eur. Bohužel, toto opatření mělo negativní přínos do státního rozpočtu," uvádí Ziegler. "Poplatek, který chce řecká vláda zavést na loterii Kino, by měl ještě brutálnější dopad na objem sázek a tím i na výnos," tvrdí.

Podle Zieglera jde vláda jednoznačně po jednodušších variantách, jak ještě více zdanit ty, kteří už daně platí, a to nejen v loterijním byznysu. "OPAP je dnes zdaleka největší daňový plátce do řeckého rozpočtu. Jen za loňský rok jsme odvedli 570 milionů eur na dani," říká Ziegler. A dodává, že na trhu je podle odhadů 130 tisíc ilegálních automatů a stovky míst, kde je možné si vsadit.

Právní boj o miliardy?
Šmejc s Komárkem získali třetinový podíl v OPAP před třemi lety při privatizaci státního podílu. Letos Komárek svůj podíl navýšil a stal se největším jednotlivým akcionářem. A nyní je možné, že se oba pustí do právní bitvy s Řeckem. Na začátku listopadu Šmejc v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že bude požadovat zpět náhradu investic ve výši zhruba 15 miliard korun. A to proto, že OPAP si koupil monopolní licenci na provoz hracích automatů, ale vláda následně zpřísnila jejich provoz.

Další žalobu na stát nevylučuje Ziegler ani v případě nového poplatku u loterie: "Máme ve smlouvách, respektive našich licencích, zakotveny podmínky, které když se změní, tak máme nárok na refundaci. Pokud k zavedení poplatku dojde, určitě budeme požadovat náhradu škody." Podle něj v takovém případě nezbude jiné řešení, než že se OPAP obrátí na soudy se žalobou proti státu, protože se jedná o poškození práv firmy. "Já jako předseda představenstva té firmy z pozice řádného hospodáře nemohu udělat nic jiného než se snažit investorům hodnotu zachovat," uvádí Ziegler a dodává, že OPAP má přes 30 tisíc akcionářů. "Předpokládám, ze Emma Delta jako absolutně největší investor se bude v takovém případě domáhat ochrany svých práv prostřednictvím mezinárodní arbitráže," prohlásil šéf OPAP.

Problémy i v Rakousku a Česku
Komárek se Šmejcem mají problémy i v Rakousku. Letos chtěli ovládnout tamní síť kasin Casino Austria. Vedou však ostrou bitvu s ostatními akcionáři, kteří jim nechtějí umožnit získat vyšší podíl než současných 11 procent. I v tomto případě hovoří Šmejc o možné právní bitvě kvůli diskriminaci jednoho ze zahraničních akcionářů.

V Česku loterijního lídra Sazku vlastní pouze Komárkova skupina KKCG. I tady ji má zasáhnout zvýšení daní, což chce prosadit ministr financí Andrej Babiš. Ze současné daně 20 procent z rozdílů vsazených částek a vyplacených výher má daň příští rok vzrůst na 23, a další rok dokonce na 30 procent.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity