Středa 12. 12. 2018

Řecko očekává oživení ekonomiky, může za to i cestovní ruch

15.01.2016

Řecká vláda letos očekává obnovení hospodářského růstu, hrubý domácí produkt by se měl zvýšit až o 1,5 procenta. Německému týdeníku Wirtschaftswoche to řekl ministr hospodářství Jorgos Stathakis. V listopadu Atény odhadovaly, že v letošním roce ekonomika ještě klesne, a to o 0,7 procenta.

zpráva Řecko očekává oživení ekonomiky, může za to i cestovní ruch

Za hlavní zdroj letošního oživení ministr označil příznivý vývoj cestovního ruchu, rostoucí vývoz a příliv strukturálních fondů od Evropské unie v částce 4,5 miliardy eur (122 miliard Kč). Vláda díky oživení růstu letos nevykáže rozpočtový deficit, dodal ministr podle agentury Reuters.

Vláda loni v listopadu podle ministra přecenila negativní dopady uzavření bank a omezení pohybu kapitálu. Centrální banka už ale ke konci minulého roku předpověděla ve druhém letošním pololetí oživení.

Oživení přijde až v roce 2017

Evropská komise v listopadu odhadla, že řecká ekonomika za loňský rok klesne o 1,4 procenta a letos oslabí podobným tempem. Oživení čeká komise až v roce 2017.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Dosažení dohody předcházely výrazné rozpory mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, které vedly mimo jiné k dočasnému uzavření řeckých bank.

Evropští věřitelé zahájí v pondělí oficiální inspekci postupu řeckých reforem, jejichž schválení je podmínkou pro uvolnění dalších peněz z dohodnutého programu. Hlavním požadavkem věřitelů jsou nyní změny v řeckém důchodovém systému. Řecká vláda věřitelům minulý týden předložila návrh reformy, která zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity