Pondělí 21. 01. 2019

Řecko poslalo peníze MMF a ECB, banky se znovu otevřely

21.07.2015

Atény/Brusel - Řecko dnes poslalo celkem 6,25 miliardy eur (téměř 170 miliard Kč) k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zahraničním agenturám to sdělily zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF a ECB později potvrdily, že Atény jim očekávané splátky skutečně uhradily.

zpráva Řecko poslalo peníze MMF a ECB, banky se znovu otevřely

Řecká vlajka, znak eura - ilustrační foto. ČTK/AP AP

 

Mluvčí Evropské komise dnes v Bruselu řekla, že Atény již mají přístup k tříměsíční překlenovací půjčce v celkovém objemu 7,16 miliardy eur (přes 193 miliard Kč) ze staršího celounijního záchranného fondu (Evropský finanční stabilizační mechanismus, EFSM). "Řecko teď musí provést potřebné transakce. Jsme si jisti, že se tak stane v průběhu dneška," řekla novinářům mluvčí komise Mina Andreevová.

"Mohu potvrdit, že Řecko dnes uhradilo nedoplatky u MMF v hodnotě 1,6 miliardy SDR (měna fondu zvaná zvláštní práva čerpání, v přepočtu 2,05 miliardy eur). Řecko tak už nemá u MMF žádné nedoplatky," uvedl ve sdělení fondu jeho mluvčí Gerry Rice. Dodal, že fond je připraven v pomoci Řecku pokračovat.

Řecko se nedávno stalo první vyspělou zemí, která fondu přestala včas splácet dluhy. Na konci června země neuhradila splátku téměř 1,6 miliardy eur, minulé pondělí pak promeškala splátku 456 milionů eur. Zemím, které jsou v prodlení se splácením, nemůže MMF poskytovat finanční pomoc.

Večer potvrdila přijetí splátky i ECB. Splacení řeckého dluhopisu v hodnotě 3,5 miliardy eur, ktere ECB koupila, plus úroků 700 milionů eur má zásadní význam pro řecké banky. Bez toho by jim ECB nemohla dál poskytovat nouzové financování, na němž jsou vzhledem k masovému odlivu vkladů zcela závislé.

Atény se minulý týden s eurozónou dohodly na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur podmíněném ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Řecko si navíc zajistilo překlenovací úvěr ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie, který nyní využilo k úhradě splátek.

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho se MMF nebude podílet na první části záchranného programu, která by měla být Řecku vyplacena v polovině srpna. Další zapojení fondu do pomoci Řecku bude podle něj záviset na výsledku podzimní revize programu a na posouzení udržitelnosti řeckého dluhu.

V Řecku se dnes po třech týdnech znovu otevřely banky. Umožnil to krok ECB, která v reakci na dohodu Atén s eurozónou zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA. Výběry z bankovních účtů jsou ale dál omezeny a v platnosti zůstávají i další omezení pohybu kapitálu.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity