Sobota 15. 12. 2018

Řecko zanedbává reformy, dalších peněz od Evropské unie se nedočká

05.09.2016

Eurozóna na nadcházejícím zasedání ministrů financí v Bratislavě neuvolní Řecku další díl záchranného úvěru. Atény uskutečnily jen malou část z požadovaných reforem, jejichž realizace je podmínkou pro poskytnutí peněz.

zpráva Řecko zanedbává reformy, dalších peněz od Evropské unie se nedočká

Ministři eurozóny neuvolní Řecku další část finanční pomoci, Atény zatím provedly je zlomek požadovaných reforem. Napsala to internetová verze německého listu Handelsblatt s odvoláním na evropské diplomaty.


Řecká vláda prosadila zatím jen dva z 15 dohodnutých reformních kroků. Atény především zaostávají v privatizaci státního majetku, uvedly diplomatické zdroje.

Podle loňské letní dohody se zeměmi eurozóny, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) má Řecko do roku 2018 získat finanční pomoc až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), pokud ovšem bude plnit dohodnuté reformy. Obě strany se později domluvily na postupných krocích ke zmírnění řecké dluhové zátěže.


Handelsblatt uvedl, že euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, schválila v květnu uvolnění 10,3 miliardy eur. Z této částky už odešlo do Atén 7,5 miliardy eur, zbytek má být převeden na podzim.


Šéf evropského záchranného fondu ESM Klaus Regling v sobotu v řeckém tisku řekl, že Řecko by velmi brzy mohlo získat první část dohodnutých opatření ke zmírnění dluhu, pokud dokončí zbylé dohodnuté reformy. Regling rovněž řekl, že pokud se Řecko bude držet dohodnutých plánů, mohlo by se příští rok vrátit na dluhopisové trhy.

Zdroj: Aktuálně, ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity