Pondělí 21. 01. 2019

Řecku hrozí bankrot. Nový plán na záchranu zní šíleně...

06.06.2015

Atény - Situace kolem zadluženého Řecka je velmi vážná, nicméně tu a tam se objeví i nějaký vtip. Řecký ministr financí Janis Varufakis zřejmě žertoval, když 1. dubna napsal na Twitteru, že Řecko přijímá jako měnu bitcoin.

zpráva Řecku hrozí bankrot. Nový plán na záchranu zní šíleně...

Pokud se nepodaří dohodu o reformách, které má Řecko uskutečnit výměnou za pomoc, uzavřít do konce tohoto měsíce, kdy má skončit záchranný program, hrozí Řecku bankrot a případný odchod z eurozóny, což by mohlo být velkou ranou pro měnovou unii.

Aby se zabránilo "Grexitu", mělo by podle některých Řecko zavést digitální měnu podobnou měně bitcoin. V této měně by mohlo vyplácet penze a mzdy zaměstnancům ve státním sektoru a mohla by se podle některých nazývat třeba digi-drachma, podle předchozí řecké měny.

Na rozdíl od bitcoinu, který je zcela decentralizovaný a jeho hodnota je dána jednoduše jeho užitečností, by řecká měna měla být vydávána státem a krytá majetkem země. "Pokud máte takový majetek, proč ho nevyužít na podporu digitální měny?" ptá se zakladatel společnosti Coinstructors Lee Gibson-Grant.

Varufakis ve svém tweetu 1. dubna odkázal na satirický článek, který píše, že Řecko přijme bitcoin, pokud se nedohodne s věřiteli. On sám však již v roce 2014 psal o možnosti paralelní měny, jejíž hodnota by byla vyjádřena v eurech, ale byla by krytá budoucími příjmy z daní. Využívala by algoritmus bitcoinu, aby byl systém transparentní, efektivní a transakce bez nákladů, a mohla by být pro zemi zdrojem financí mimo dluhopisové trhy.

Řecká radikální levice však není jediná, kdo uvažoval o paralelní měně. Evropská centrální banka analyzovala scénář, podle kterého by Řecko platilo státním zaměstnancům formou neformálních dlužních úpisů, tzv. IOU, jejichž proplacení by záviselo na budoucích příjmech z daní, tedy podobně jako u měny navrhované Varufakisem. V eurozóně by tak vznikla virtuální druhá měna.

Odborníci ECB však nakonec rozhodli, že by to nefungovalo, protože pokud by státní zaměstnanci byli vypláceni v IOU a ne v eurech, zvýšilo by to tlak na řecké banky, protože by pak zřejmě vybírali své úspory.

Zdroj: EuroZpravy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity