Pátek 18. 01. 2019

Řecký parlament schválil první reformy vyžadované věřiteli. Nejednotnou vládu podpořila opozice

16.07.2015

V noci na čtvrtek schválil řecký parlament první strukturální reformy, které požaduje eurozóna. Proti ale bylo téměř čtyřicet zástupců vládní levicové strany Syriza, jejíž premiér Alexis Tsipras k podpoření norem vyzýval. Řecko urgentně potřebuje peníze, protože v pondělí musí poslat splátku Evropské centrální bance.

zpráva Řecký parlament schválil první reformy vyžadované věřiteli. Nejednotnou vládu podpořila opozice

Premiéra Tsiprase neuposlechli někteří poslanci jeho vlastní strany a hlasovali proti přijetí návrhu.
autor: Reuters

 

Řecký parlament v noci ze středy na čtvrtek schválil většinou hlasů první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro zadluženou členskou zemi Evropské unie. Ve jmenovitém hlasování svůj souhlas vyslovila naprostá většina poslanců. Reformy ale prošly jen díky podpoře opozice.

Navzdory výzvám premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily skoro čtyři desítky zástupců vládní levicové strany Syriza. Ministerský předseda přitom nabádal svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně.

Tsipras spolustraníkům nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své varování zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany Syriza Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. "Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici," konstatoval.

Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. "Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí Syriza ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík," shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

Řecko urgentně potřebuje peníze, protože v pondělí musí poslat splátku Evropské centrální bance ve výši 3,5 miliardy eur. Pokud by tak neučinilo, nemohla by ECB dále pomáhat tamním bankám. Evropská komise ve středu navrhla řešit okamžité finanční potřeby Řecka půjčkou ze staršího krizového fondu, který v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM).

Klíčové jsou reformy

Řecko mělo ale finanční pomoc přislíbenou až od chvíle, co schválí tvrdě vyjednané reformy. Mezi nimi jsou změny pravidel daně z přidané hodnoty, úpravy penzijního systému a řízení statistického úřadu. Navíc země bude muset odevzdat řecký státní majetek ve výši 50 miliard eur do nově zřízeného svěřenského fondu, který má majetek restrukturalizovat a prodat.

V dalších dvou dnech bude muset dohodu parlament schválit, a dát tak souhlas s vyjednáváním o třetím záchranném programu také parlamenty několika členských zemí eurozóny, například Německa, Nizozemska či Finska.

Podle Mezinárodního měnového fondu ale 86 miliard eur zemi nemusí stačit a Řecko potřebuje větší oddlužení. Tím zároveň fond podmiňuje svou další pomoc.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity