Čtvrtek 19. 07. 2018

Řekové po debaklu mění vyjednávací tým. Kritizovaný Varufakis zůstává

03.05.2015

Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí provedl změny ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli Řecka. Reagoval tak na selhání víkendových setkání s ministry financí eurozóny v lotyšské Rize.

zpráva Řekové po debaklu mění vyjednávací tým. Kritizovaný Varufakis zůstává

Informaci přinesla s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj agentura Reuters. V Aténách podle řeckého tisku kolovaly spekulace, že by mohl být odvolán i ministr financí Janis Varufakis, který se kvůli svému výkonu na pátečním zasedání stal terčem kritiky médií. Například týdeník To Vima v neděli napsal, že Varufakis na pátečním zasedání před svými kolegy opět působil nepřipraveně a byl zcela izolován.

Tsipras i jeho poradci mu ale vyjádřili podporu. Souhlasili rovněž s tím, aby Varufakis dohlížel na obměněný tým, který jedná o podobě reforem s věřiteli. Koordinátorem této skupiny ale jmenovali náměstka ministra financí Euklida Tsakalotose, ekonoma a vysokoškolského pedagoga, který má jemné způsoby a u zástupců mezinárodních věřitelů je oblíbený.

Varufakisův generální tajemník Nikos Tcheocharakis, který dosud vedl technická jednání s takzvanou bruselskou skupinou věřitelů, se má nyní zaměřit na vypracování plánu pro růst, který bude základem nové dohody s věřiteli očekávané v červnu. Jednání s bruselskou skupinou bude mít místo něj na starosti Jorgos Chuliarakis, který se považuje za blízkého spojence vlivného místopředsedy vlády Janise Dragasakise, napsal Reuters.

Silně zadlužené Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Na podobě reforem se ale Atény a jejich věřitelé zatím neshodli.

Začíná se mluvit o plánu B
Někteří ministři financí eurozóny po pátečním zasedání poprvé připustili, že uvažují o plánu B pro případ, že se Řecko nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování. Prolomili tak dosavadní tabu kolem možnosti odchodu Řecka z eurozóny. Slovinský ministr financí Dušan Mramor v sobotu ale potvrdil, že při pátečních jednáních se svými kolegy z eurozóny nastolil otázku „plánu B“.

Jeho italský kolega Pier Carlo Padoan později ale popřel, že by se na scénáři řeckého odchodu z eura pracovalo. „Pokud jsem si vědom, žádný plán B pro Řecko není,“ sdělil podle Reuters novinářům v Římě. „Cílem je získat rychlou dohodu s Aténami“.

Německé ministerstvo financí v pondělí vyjádřilo frustraci nad nedostatečným pokrokem v jednáních. Berlín prý bude trpělivý, další krok je ale nyní jasně na Aténách. „Čekáme na návrhy a čekáme na ně týdny. Je to frustrující, ale jsme trpěliví,“ sdělil novinářům podle Reuters mluvčí ministerstva financí Martin Jäger.

Zdroj: ČTK, Reutres

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity