Pátek 18. 01. 2019

Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

21.07.2015

Propad cen komodit se neustále prohlubuje a ceny padají až na minima z roku 2002. Výhled letošního zvýšení úrokových sazeb v USA posílá americký dolar vzhůru a zároveň tlačí zlato na pětiletá minima. Vyšší výpůjční náklady snižují atraktivitu nejen žlutého kovu, ale i dalších komodit, které nenesou žádný úrok ani jiný výnos jako dluhopisy či akcie.

zpráva Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

Ceny černého zlata zaznamenaly v minulém týdnu pokles ovlivněný z části děním okolo dluhové krize v Řecku, to jednoznačně nepomohlo cenám ropy k růstu. Velký dopad na ceny ropy měl i poslední vývoj na čínském akciovém trhu. Čína je pro komodity klíčová i s ohledem na tamní poptávku, která ale nepoklesla a vede si dobře, ovšem obavy přetrvávají a podepisují se tak na vývoji cen. Čínský propad na akciovém trhu by se neměl příliš odrazit na tamní ekonomice a silnější poptávka kupříkladu po SUV vozech se odrazila na vysoké poptávce po benzínu. Nejdůležitější byla v minulém týdnu pro ceny černého zlata dohoda o íránském jaderném programu. Výrazně se však letos odráží na cenách ropy i silný dolar a dostává tak černé zlato stejně jako jiné v dolarech denominované komodity pod tlak.

Írán možná obnoví původní produkci dříve, než se očekává
Ropné futures nejen v USA, ale i na mezinárodní úrovni zaznamenaly minulý týden ztráty a to již třetím týdnem v řadě. Asi nejvíce se na poklesu cen ropy podepsala v minulém týdnu právě dohoda o íránském jaderném programu. Uvolnění íránských sankcí, které Teheránu umožní návrat jeho vývozu na světové trhy, se sice neprojeví na trhu s ropou okamžitě, nicméně očekávání zvýšeného exportu ze strany člena OPEC vede k obavám, které se promítly do cen černého zlata. Historie ukazuje, že Írán by mohl trh černého zlata překvapit. Jak upozornila Mezinárodní agentura pro energetiku je většina analytiků až příliš pesimistická, co se týče schopnosti Íránu vrátit se zpět na trh s původní produkcí. Většina analytiků se sice shoduje, že Írán bude potřebovat po zrušení sankcí minimálně rok, než se jeho produkce bude moci vrátit na úroveň před uvalením sankcí v roce 2012, podobné odhady se však již ukázaly jako mylné po přerušení dodávek u jiných členů OPEC a to ve Venezuele a Libyi.

Například koncem roku 2002 stávka ve státní ropné společnosti Petroleos de Venezuela do roku 2003 srazila venezuelský ropný průmysl na kolena, země byla ale schopna zvednout produkci o 2 miliony barelů denně za pouhé 4 měsíce. Dalším příkladem by mohla být občanská válka v Libyi v roce 2011. Ropná produkce severoafrické země byla během povstání proti Kadáfímu téměř úplně pozastavena, její obnovení po ukončení konfliktu trvalo 6 měsíců. S ohledem na technickou kapacitu by Írán mohl podle Mezinárodní agentury pro energetiku tak dodávky obnovit poměrně rychle.

Iran production adn sanctions.jpg

Mezinárodní sankce uvalené na Írán v souvislosti s jeho jaderným programem snížily ropnou produkci Íránu od roku 2011 o zhruba 800000 barelů denně.

 


Pokles saudského exportu
Navzdory rekordní produkci ze Saudské Arábie dnešní data ukázala, že ropný export ze Saudské Arábie se propadl v květnu na nejnižší úroveň za posledních 5 měsíců. Denní dodávky se podle oficiálních dat oproti dubnovým 7,737 milionům barelů denně pohybovaly na 6,935 milionech barelů denně. Pokles je překvapením ve srovnání s rekordně vysokou produkcí ropy v Saudské Arábii, která přesahovala 10 milionů barelů denně. Saudské království, které bylo tradičně největším světovým vývozcem surové ropy, se transformuje na jedno z největších světových center zpracování této komodity.

Ropné vrty v USA
Obnova vrtné aktivity v USA, které jsme byli svědky počátkem měsíce pomalu pohasíná. V USA mezitím těžaři v minulém týdnu podle zprávy Baker Hughes omezili sedm ropných plošin. Podle analytiků Goldman Sachs by se však aktivita amerických producentů opět rozjela díky o téměř 30 procent nižším nákladům a rostoucí spokojeností producentů se současnou ekonomickou situací, pokud by se cena ropy WTI vrátila zpět na úrovně z minulého měsíce okolo 60 dolarů za barel. Schlumberger sází v následujících čtvrtletích na mírné zvýšení poptávky po službách z oblasti ropných polí v USA, kde byl trh tvrdě zasažen strmým poklesem ropných cen.

Zářijový kontrakt na referenční ropu Brent dnes po osmé hodině ráno spadl o 14 centů na 56,96 dolarů za barel. Za minulý týden se propadl o téměř 3 procenta a o více než 10 procent od počátku tohoto měsíce.

Futures na americkou ropu WTI se dnes ráno obchodovaly o 7 centů níže na 50,82 dolarů za barel. Stejně jako Brent spadly za poslední týden o více než 3 procenta a v červenci dokonce o více než 14 procent. V úterý vyprší srpnový kontrakt.

Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak uvedl, že se 30. července setká v Moskvě s generálním tajemníkem OPEC Abdullahem al-Badrim, aby prodiskutovali aktuální stav na ropném trhu a situaci související s Iránem.

Ropa Brent se aktuálně obchoduje se ztrátou 0,84 procenta na úrovni 56,62dolarů za barel, ropa WTI momentálně ztrácí 0,75 procenta na 50,51 dolarů za barel.

Zdroj: RTRS, BBG

 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity