Sobota 19. 01. 2019

Ropa mírně zdražuje, cena je zpět nad hranicí 40 dolarů

03.08.2016

Světové ceny ropy zamířily vzhůru, mezi investory ale dál přetrvávají obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh. V pondělí se cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé od dubna propadla pod hranici 40 dolarů za barel, v úterý se nad ni ale vrátila.

zpráva Ropa mírně zdražuje, cena je zpět nad hranicí 40 dolarů

Krátce po poledni vykazovala cena WTI nárůst asi o 1,3 procenta na zhruba 40,60 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent přidávala zhruba 1,8 procenta na 42,90 dolaru za barel.

Podle analytiků ale trh zůstane pod zvýšeným tlakem kvůli vysoké produkci ropy i ropných produktů. Rafinerie nyní vyrábějí velké množství benzinu a dalších pohonných hmot, poptávka ale není schopna držet krok s nabídkou. Rafinerie tak pravděpodobně budou muset produkci omezit, což podle analytiků společnosti BMI Research sníží poptávku po ropě.

Průzkum minulý týden ukázal, že těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci pravděpodobně vzrostla o sto tisíc barelů a dostala se na rekordních 33,41 milionu barelů denně. Přispěl k tomu zejména růst produkce v Iráku.

Investoři se navíc obávají obnoveného růstu těžby ropy ve Spojených státech. Američtí těžaři podle pátečních údajů společnosti Baker Hughes v červenci zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o 44. To představuje nejvýraznější měsíční přírůstek od dubna 2014.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity