Sobota 19. 01. 2019

Ropa na vzestupu

17.06.2016

Zdá se, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu. V následujících měsících by se na ropný trh měly vrátit Nigérie a Kanada, což bude prostor pro další růst ceny ropy limitovat.

zpráva Ropa na vzestupu

Ceny ropy od svého lednového minima vzrostly už téměř o 80 procent. Ropa Brent se tak na trzích v posledních dnech obchoduje poblíž hladiny 50 dolarů za barel. Ještě v polovině ledna se přitom nacházela pod hranicí 30 dolarů. Zdá se tedy, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu. Zatímco globální zásoby ropy a jejích derivátů zůstávají nadále velmi vysoké, je patrný pokles produkce nečlenů kartelu OPEC, zejména pak Spojených států.

Z pohledu fundamentů by růst globální poptávky po ropě měl letos dosáhnout 1,3 milionu barelů denně, zatímco nabídka by měla klesnout o 0,8 milionu barelů za den. V příštím roce bychom měli zaznamenat růst poptávky o 1,4 milionu barelů denně, produkce by se pak měla zvýšit o 0,1 milionu barelů za den. Toto prostředí by tak už ve druhé polovině roku mohlo tlačit na snižování zásob ropy. Výraznější dopad by však měl být patrný až v roce 2017.

Letos v dubnu a zejména pak v květnu pomohlo k růstu cen i přerušení produkce v Nigérii a Kanadě. Obě země by se však měly v následujících měsících na ropný trh vrátit, což bude prostor pro další růst ceny ropy limitovat. Na konci letošního roku by se tak měla cena ropy Brent pohybovat okolo současných úrovní. O rok později ji pak očekáváme o 10 dolarů za barel výše.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity