Sobota 15. 12. 2018

Ropa pomohla americkým akciím k dalším rekordům

12.01.2018

New York 11. ledna (ČTK) - Americkým akciím dnes pomohla k novým rekordům především rostoucí cena ropy. Investoři s optimismem očekávají zprávy o čtvrtletním hospodaření velkých firem. Vedle energetických titulů se dařilo i akciím leteckých firem po oznámení vynikajících čtvrtletních výsledků a výhledu aerolinek Delta Air Lines. Oslaboval dolar, euro se k němu vrátilo zpět nad 1,2 USD

zpráva Ropa pomohla americkým akciím k dalším rekordům

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes posílil o 0,81 procenta a obchodování uzavřel na 25.574,73 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,70 procenta na 2767,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,81 procenta na 7211,78 bodu.

Cena ropy se dnes vyšplhala na své tříleté maximum. Barel severomořské ropy Brent přesáhl hranici 70 dolarů, americká lehká ropa WTI přidávala v průběhu dne i 1,6 procenta na 64,58 USD za barel. Takové hodnoty pomohly akciím energetických firem Chevron a Exxon.

Druhé největší americké aerolinky Delta Air Lines dnes oznámily vynikající čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma doufá, že v budoucnu bude těžit ze snížení firemní daně z příjmu v USA, a to hned nadvakrát - vlastním nižším odvodem daní a nárůstem služebních cest, které budou jiné firmy díky daňovým úsporám ochotné zaměstnancům zaplatit. Její akcie posílila o zhruba šest procent.

Sezonu zveřejňování hospodářských výsledků odstartují v pátek velké americké banky. Zisky společností zahrnutých do indexu S&P 500 by měly podle agentury Thomson Reuters I/B/E/S v průměru vzrůst o 11,8 procenta.

Dolar oslabila zpráva o prosincovém poklesu výrobních cen v USA. Ty se snížily poprvé po téměř 18 měsících. K euru ztrácel ale hlavně kvůli zprávě, že Evropská centrální banka (ECB) zvažuje další omezení své podpůrné měnové politiky. Její zápis z prosincového zasedání naznačuje, že by ECB mohla už brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů.

Kolem 22:00 SEČ přidávalo euro k dolaru asi 0,7 procenta na 1,2029 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel asi 0,5 procenta na 91,68 bodu.

Zdroj: Finance.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity