Pátek 18. 01. 2019

Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku

05.08.2015

Světové ceny ropy dnes dál klesají a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum pod hranici 50 dolarů za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně. Později se její pokles prohloubil pod vlivem propadu velkoobchodních cen benzinu na americkém trhu.

zpráva Ropa zlevnila pod 50 dolarů, poprvé za půl roku

Ropa Brent ztrácela kolem 18:20 SELČ 2,30 dolaru na 49,90 dolaru za barel a předtím sestoupila až na 49,81 USD, což bylo nejméně od 30. ledna. Od počátku července ztratila již více než 20 procent. Americká lehká ropa WTI oslabila o 1,60 dolaru na čtyřměsíční minimum 45,51 USD. Ceny se tak blíží šestiletým minimům z počátku roku.
Průzkum agentury Reuters na konci minulého týdne ukázal, že těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci překročila úroveň 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. V Saúdské Arábii byla těžba téměř na rekordu.
Na trhu už delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou a dominantní členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií proti tomu záměrně nic nedělají, aby si zachovali a posílili svůj podíl na trhu. OPEC nejeví známky zásahu i přesto, že na trh se chystá přijít značný objem ropy z Íránu.

Graphical visualization of Brent Crude Oil

 

„Trh se znovu zaměřuje na situaci v nabídce a problémy s návratem Íránu na trh,“ řekl agentuře Reuters analytik australské firmy CMC Markets Ric Spooner.
Růst v čínském zpracovatelském průmyslu se v červenci nečekaně zastavil, ukázaly víkendové údaje. Zpráva zvýšila obavy z dalšího oslabování druhé největší ekonomiky světa.
Termínové ceny benzinu na newyorské burze NYMEX dnes klesly o pět procent. Obchodníci s ohledem na nejnovější slabší údaje z ekonomiky sázejí na oslabení americké poptávky po pohonných hmotách.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity