Sobota 19. 01. 2019

Ropa zlevňuje, trh nevěří v dohodu o snížení těžby. Couvá z ní už i Irák

01.11.2016

Ropný kartel OPEC by měl omezit těžbu, což by zvedlo cenu ropy. Jeho čtyři členové, například Írán či Nigérie, o tom ale nechtějí ani slyšet. Úsilí OPEC by měli podpořit i producenti, kteří nejsou v kartelu. Rusko, Ázerbájdžán, Brazílie a další však vyčkávají, zda se OPEC dohodne, či nikoliv.

zpráva Ropa zlevňuje, trh nevěří v dohodu o snížení těžby. Couvá z ní už i Irák

Správci finančních fondů, kteří investují také do ropných kontraktů, zvyšují sázky na to, že tato surovina dále zlevní. Lehká americká ropa v pondělí odpoledne ztrácela 2,7 procenta, když barel stál 47,41 dolaru, severomořský Brent zlevňoval dokonce o více než tři procenta na 48,15 dolaru.

Hlavním důvodem jsou sílící pochybnosti o tom, zda se čtrnáctičlenná Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém zasedání koncem listopadu ve Vídni skutečně dohodne na omezení těžby. To by mělo povzbudit cenu ropy na globálním trhu.

Kartel se koncem září v Alžíru předběžně domluvil, že svoji souhrnnou produkci stáhne na 32,5 až 33 milionů barelů denně ve srovnání s průměrnými 33,75 milionu barelů v září.

Jenže v rámci kartelu se rozhořel spor o to, které země by měly nejvíce utáhnout ropný kohoutek a které třeba vůbec ne. Jak informuje agentura Bloomberg, tři země − Írán, Nigérie a Libye − už na zářijové schůzce v Alžíru požádaly o výjimku. Tedy o to, aby se jich krácení těžby netýkalo.

Dokonce chtějí těžbu zvyšovat s odůvodněním, že její objem srazila občanská válka (Libye), útoky protivládních rebelů na ropná pole (Nigérie) či západní sankce (Írán).

Problém tkví v tom, že k uvedené trojici se připojil Irák, v současné době druhý největší producent v rámci OPEC hned po Saúdské Arábii. Bagdád svoji žádost zdůvodňuje angažovaností ve válce s Islámským státem.

"Zdá se být nemožné, že země OPEC se dohodnou na omezení těžby," míní Mark Watkins, manažer fondu The Private Client Group v americkém státu Utah. Podle něj lze v tom lepším případě očekávat dohodu o "zmrazení" těžby na dosavadní úrovni.

Ropný kartel OPEC se současně snaží přesvědčit klíčové země, které nejsou jeho členy, aby ho v úsilí o dosažení vyšší ceny podpořily. Konkrétně jde o Ázerbájdžán, Brazílii, Kazachstán, Mexiko, Omán a Rusko, druhého největšího producenta na světě (po USA). Uvedená šestice dohromady těží kolem 19,6 milionu barelů denně a zásobuje světový trh z 21 procent.

Víkendová schůzka uvedených zemí stojících mimo OPEC se zástupci kartelu ve Vídni nepřinesla nic konkrétního. Pouze to, že v diskusi se bude pokračovat. Márcio Félix, který na brazilském ministerstvu důlního průmyslu a energetiky odpovídá za ropný byznys, se nechal slyšet, že jeho země omezovat produkci nemíní. Podle ázerbájdžánského ministra energetiky Natiga Alijeva bude hodně záležet na tom, jak se zachovají Írán a Irák, dvě země, které chtějí na trh pumpovat ropy co nejvíce. Rusko by nejspíš souhlasilo se zmrazením těžby na stávající úrovni, ale nejprve chce vidět "interní dohodu" v rámci OPEC.

"Vypadá to tak, že OPEC koncem listopadu k žádné dohodě nedospěje. A pokud snad ano, pak bude nemastná neslaná a plná četných výjimek," předpovídá Fabio Scacciavillani, hlavní ekonom státního fondu Oman Investment Fund.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity