Sobota 19. 01. 2019

Ropné země čekají zlé časy. Černé zlato se nad hranici sto dolarů za barel nepodívá nejméně do roku 2020

11.11.2015

Cena ropy bude minimálně do roku 2020 pod sto dolary za barel. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Blížíme se ke konci období, které bylo dobou největšího růstu poptávky v historii energetiky, řekl listu Financial Times Fatih Birol, výkonný ředitel IEA. Za posledním poklesem cen ropy stojí i zvýšení její produkce státy organizace OPEC, která tak chtěla zničit svou konkurenci v USA.

zpráva Ropné země čekají zlé časy. Černé zlato se nad hranici sto dolarů za barel nepodívá nejméně do roku 2020

Návratu ceny ropy nad sto dolarů za barel se není třeba obávat minimálně do konce desetiletí a podle některých scénářů by mohla zůstat pod touto hranicí až do roku 2040. Na trhu s ropou je totiž přebytek nabídky nad poptávkou a tento stav zřejmě potrvá až do roku 2020, uvádí v úterý vydaná zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA). Přitom ještě loni v červnu se barel ropy prodával zhruba za 115 dolarů. Nyní je jeho cena pod padesáti dolary. Éra velkého hladu po energiích skončila, píše v publikaci „Energetický výhled“.

Mezinárodní energetická agentura je organizací zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejím členem je i Česká republika) a jejím úkolem je dodávat kvalitní informace o trhu s ropou a dalšími energiemi. Pravidelně vydávaný „Energetický výhled“ je nejdůležitější a nejuznávanější publikací IEA.

„Blížíme se ke konci období, které bylo dobou největšího růstu poptávky v historii energetiky,“ řekl listu Financial Times Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, ještě před vydáním zprávy. Snížení poptávky po ropě způsobilo zpomalení čínského ekonomického růstu a růstu ekonomik dalších rychle se rozvíjejících zemí. Přispívá k němu ale také snaha více využívat obnovitelné zdroje energie a tlak na omezení produkce zplodin způsobujících skleníkový efekt a zahřívání planety. Spotřeba ropy a také plynu bude klesat jak Evropě, tak i v USA a v Japonsku.

Podle takzvaného středního, tedy nejpravědpodobnějšího scénáře budoucího vývoje, by se cena barelu ropy měla do roku 2020 zvýšit na osmdesát dolarů. IEA ale zároveň upozorňuje na to, že je dost pravděpodobný i jiný scénář, podle kterého zůstane současná cena ropy okolo padesáti dolarů za barel až do roku 2020. A teprve postupně do roku 2040 jeho cena stoupne na osmdesát pět dolarů za barel. Zpráva IEA ale zároveň naznačuje, že takto nízká cena ropy by měla nepříznivý vliv na využívání obnovitelných zdrojů energie a také by omezila technologický pokrok. Levná paliva by totiž nenutila výrobce omezovat spotřebu energie u jejich produktů.

Zpráva také připomíná to, že za posledním poklesem cen ropy stojí i zvýšení její produkce státy organizace OPEC, zejména Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi Perského zálivu. Mezinárodní ropný kartel OPEC tak chtěl zničit svoji konkurenci v USA – americké firmy totiž začaly těžit plyn z břidlic a ropu z nekonvenčních nalezišť, a konkurovat tak tradičním producentům.

Podle názoru saúdskoarabských představitelů mělo snížení ceny ropy tyto společnosti, které mají vyšší náklady než tradiční těžaři, zničit. To se ale zatím nepovedlo a i zpráva IEA uvádí, že nekonvenční těžaři v USA i jinde na světě prokázali vyšší odolnost, než se očekávalo. Problémy s nízkou cenou ropy teď ale mají země OPEC, zejména Saúdská Arábie, které se výrazně snížily její příjmy. Saúdskoarabský rozpočet navíc údajně značně zatěžují výdaje na vojenskou intervenci v sousedním Jemenu (jejich výše ale není známa).

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu by Saúdská Arábie mohla dosáhnout vyrovnaného rozpočtu jen v tom případě, že by se ještě letos cena saúdskoarabské ropy zvedla na 105,6 dolaru za barel a příští rok nepoklesla pod 95,8 dolaru za barel. V současnosti ovšem prodává barel za cenu okolo padesáti dolarů, a saúdskoarabský rozpočet by tak měl skončit letos na konci roku se schodkem téměř čtyřicet miliard dolarů.

Saúdská Arábie chce financovat část schodku svého rozpočtu ze zahraničních půjček. Podle listu Financial Times hodlá letos poprvé v historii začít prodávat své dluhopisy na světovém trhu. Saúdské dluhopisy by se měly objevit zřejmě v lednu příštího roku. Zatím ale není jasné, kolik si vlastně chce Rijád vypůjčit.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity