Sobota 15. 12. 2018

Rosněfť prodala část akcií švýcarskému Glencoru a Kataru

09.12.2016

Komoditní gigant Glencore společně s katarskou investiční skupinou koupil 19,5 procenta ruské státní společnosti Rosněfť. Kreml z částečné privatizace největšího ruského producenta ropy získá 10,2 miliardy eur. Peníze nutně potřebuje, aby zabránil výraznějšímu schodku státního rozpočtu. Glencore se stane strategickým partnerem Rosněfti a dostane nový kontrakt na dodávky ropy. Účast Kataru prý byla podmínkou pro to, aby se Rusko připojilo ke snížení těžby ropy.

zpráva Rosněfť prodala část akcií švýcarskému Glencoru a Kataru

Glencore − největší globální obchodník s komoditami sídlící ve Švýcarsku − a katarský státní fond QIA koupily téměř pětinový podíl v ropné firmě Rosněfť. Za 19,5 procenta největšího ruského producenta ropy zaplatily 10,2 miliardy eur. Největší zahraniční investici od ukrajinské krize osobně oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

Vstup zahraničních investorů do Rosněfti je požehnáním pro ruskou vládu. Ta peníze z privatizace nutně potřebuje ještě letos, aby zabránila vyššímu rozpočtovému schodku než plánovaných 3,7 procenta HDP. Kreml si v těžaři, který denně vyprodukuje téměř pět mi­lionů barelů ropy, i nadále udrží většinový podíl, zhruba pětinu vlastní britský koncern BP.

Na Rosněfť a na celou ruskou ekonomiku tvrdě dopadají nízké ceny ropy. Zisk těžařské společnosti se ve třetím kvartále letošního roku propadl o 77 procent na 26 miliard rublů (9,9 miliardy korun).

Společnost Glencore ve svém prohlášení uvedla, že za podíl zaplatí 300 milionů eur svými akciemi, zbytek doplatí katarský fond QIA, který je zároveň největším akcionářem Glencoru. Podle zástupců švýcarské firmy je jednání stále ve finální fázi a definitivní uzavření dohody Glencore očekává v polovině prosince.

"Vyjednaná cena je z našeho pohledu maximální možná," uvedl šéf Rosněfti Igor Sečin s tím, že financování celého obchodu Glencoru zajistila "jedna z největších evropských bank", kterou však nechtěl jmenovat. Sečin poděkoval prezidentu Putinovi za jeho pomoc při hledání investorů. "Vzhledem ke složité ekonomické konjunktuře a mimořádně napjatým termínům hlásím, že obchod by nebyl možný bez vašeho osobního vkladu a podpory, kterou jsme po celou dobu cítili," prohlásil šéf Rosněfti.

Švýcarský komoditní gigant Glencore je v Rusku dlouholetým investorem. Již nyní drží 25procentní podíl v těžařské společnosti RussNeft, zastoupení má i v hliníkárně Rusal nebo v řadě zemědělských podniků. "Glencore se protiruskými sankcemi Západu nenechal zastrašit, protože v Rusku dlouhodobě podniká a vydělal zde spoustu peněz," řekl Konstantin Simonov, šéf prokremelského think-tanku Národní nadace pro energetickou bezpečnost.

Jak poznamenal Igor Sečin, pro Glencore "to není jen portfoliová investice". Komoditní obchodník a Rosněfť vytvoří společný podnik pro těžbu ropy jak v Rusku, tak i v zahraničí a budou "koordinovat své pozice na trzích". Uzavřou také novou dohodu o dodávkách ruské ropy na světové trhy.

Vloni se Glencore kvůli nízkým cenám komodit propadl do výrazných ztrát. Firma reagovala prodejem ztrátových dolů a propouštěním a letos se jí podařilo snížit pololetní ztrátu na 369 milionů dolarů oproti loňským 676 milionům.

Zajímavá je účast fondu QIA v celé akvizici. Katar totiž hrál klíčovou roli při dohodě kartelu OPEC na snížení produkce ropy. K té by se mělo připojit i Rusko, jež je druhým největším světovým producentem. Minulý týden Kreml přislíbil, že těžbu omezí o 300 tisíc barelů denně. Moskevský deník Kommersant napsal, že Putin podmínil připojení se k dohodě právě vstupem Kataru do Rosněfti.

O koupi podílu v Rosněfti v minulosti projevili zájem rovněž investoři z Číny, Japonska nebo Indie, avšak k podání oficiální nabídky nedošlo.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity