Sobota 19. 01. 2019

Rovnováha na ropném trhu se obnoví v roce 2017

16.06.2016

Nad trhy visí jasný otazník související s možným odchodem Velké Británie z Evropské unie a obavy o světový hospodářský růst jsou opět na pořadu dne, a proto se i ropa propadla pod 50 dolarů za barel. Situace na trhu černého zlata je však o mnoho lepší než v loňském roce a to hlavně díky výpadkům produkce. Právě nečekané odstávky, které vedly k omezení čerpání černé komodity v Severní i Jižní Americe nebo Africe tlumí výhled globální produkce i podle posledního červnového reportu Mezinárodní energetické agentury IEA.

zpráva Rovnováha na ropném trhu se obnoví v roce 2017

Přebytek na globálním ropném trhu způsobený uvolněním politiky omezování produkce v OPECu, ale i rozmachem břidlicové produkce v USA poslal ceny ropy od roku 2014 na mnohaletá minima. Od února se však černé zlato díky souhře mnoha faktorů odrazilo od dvanáctiletého dna a v minulém týdnu dokonce překonávalo letošní maxima nad 51 dolary za barel. Produkční výpadky ve státech nejen z řad Organizace zemí vyvážejících ropu byly spolu s poklesem těžby v USA právě těmi faktory, které ropě poskytly patřičnou podporu. Dílem těchto odstávek produkce se podle poslední zprávy IEA zmenšily globální dodávky ropy v květnu o téměř 0,8 milionu barelů denně. Celosvětová produkce se minulý měsíc nacházela na úrovni 95,4 milionu barelů denně, což je o 590000 barelů denně méně než vloni. Jedná se tak o první zásadní pokles těžby ropy od počátku roku 2013.

S cenou ropy, která od únorových minim vystřelila o více než 80 procent vzhůru je však pravděpodobné, že v příštím roce mírně porostou dodávky ze zemí mimo OPEC a to zhruba o 0,2 milionu barelů denně. Letos prozatím o zhruba 0,9 milionu barelů denně klesaly. Čerpání členskými státy OPEC se v květnu snížilo o 110000 barelů denně na 32,61 milionu barelů denně a to převážně vlivem silného propadu produkce v Nigérii, kde již několik týdnů ropná zařízení dusí sabotáže a útoky tamních militantních skupin včetně Mstitelů delty Nigeru. Nejrychleji roste v rámci OPEC nepříliš překvapivě po lednové zrušení západních sankcí proti tamnímu jadernému programu produkce Íránu. Teherán prozatím letos zvýšil dodávky o zhruba odhadovaných 700000 barelů denně.

S ohledem na poptávkovou stranu trhu IEA počítá s růstem globální poptávky v letošním roce o 1,3 milionu barelů denně. Stejné tempo růstu Mezinárodní energetická agentura očekává i v roce 2017, kdy by globální poptávka měla dosáhnout 97,4 milionu barelů denně. Většinu přírůstků poptávky po ropě přitom tvoří státy mimo organizaci OECD. Komerční zásoby v rámci OECD se od března do konce dubna zvýšily o 14,4 milionu barelů na 3065 milionu barelů a nacházejí se tedy neuvěřitelných 222 milionu barelů nad úrovní z roku 2015.

Ropa po půl jedenácté stále odepisovala více než procento, zatížena silnějším dolarem a celkově negativním sentimentem na trhu pramenícím z velké části z obav o odchod Velké Británie z EU. Brent oslabil na 49,70 dolarů za barel, WTI na 48,10 dolarů.

Zdroj: IEA, Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity