Pátek 18. 01. 2019

Rozpočet zachraňují peníze z Evropské unie, výběr DPH se ministerstvu stále nedaří

04.08.2015

Přebytek státního rozpočtu se v červenci zvýšil na 25,7 miliardy korun z červnových 22,6 miliardy korun. Hospodaření státu ovlivnily hlavně příjmy rozpočtu. Více stát získal zejména z EU, z příjmů pojistného a z daní firem. Méně naopak stát vybírá na dani z přidané hodnoty, konkrétně o 2,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 40 miliard korun.

zpráva Rozpočet zachraňují peníze z Evropské unie, výběr DPH se ministerstvu stále nedaří

Přebytek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 25,7 miliardy korun z červnových 22,6 miliardy korun. Loni v červenci byl rozpočet v přebytku 4,5 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci července od vzniku České republiky. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Výsledek hospodaření státu ovlivnily především příjmy rozpočtu. Stát totiž získal z EU o 49,3 miliardy Kč více než před rokem. O více než 12 miliard korun byly vyšší příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a o více než pět miliard korun vyšší příjmy z daní z příjmů firem. Tyto faktory tak převýšily vliv meziročního růstu celkových výdajů, na který působí zejména vyšší čerpání prostředků určených na spolufinancování společných programů EU a ČR.

Podle ekonoma Davida Marka je vyšší přebytek státního rozpočtu ovlivněn především lepší ekonomickou situací v Česku. Podle jeho slov může být jednoprocentní nárůst hrubého domácího produktu doprovázen až 15miliardovým nárůstem příjmů rozpočtu. Není důvod se domnívat, že by za pozitivnímy výsledky stál efektivnější výběr daní, protože většina opatření nynější vlády teprve vstoupí v platnost. Stejně tak není ale adekvátní přehnaná kritika vládní opozice.

V druhé polovině roku by se mělo hospodaření státního rozpočtu podle analytika Komerční banky Marka Dřímala přehoupnout do deficitu. "Jeho konečná výše bude záviset především na tom, jakým tempem bude stát vyplácet dotace z evropských fondů. Na základě posledních údajů se zdá, alespoň prozatím, že by nakonec schodek mohl být nižší než plánovaných 100 miliard korun," uvedl.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 61,2 miliardy na 731,5 miliardy korun. Z toho daňové příjmy stouply meziročně o 15,2 miliardy na 567,7 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu pak meziročně stouply o 40 miliard na 705,8 miliardy korun.

Na dani z přidané hodnoty ovšem stát vybírá stále meziročně méně. Ke konci července rozpočet získal z DPH 135,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 2,4 miliardy korun. Důvodem poklesu je podle MF stále přetrvávající vliv vysoké srovnávací základny způsobené zadržením části nadměrných odpočtů u DPH v první polovině roku 2014.

U inkasa DPH, které je současně i hlavním zdrojem daňových příjmů náležejících podle platného rozpočtového určení daní obcím a krajům, lze podle MF na konci roku očekávat minimálně dosažení výše dané rozpočtem. To bude znamenat dosažení očekávaných příjmů i pro obce a kraje.

Na sociální dávky stát vydal ke konci července 289,1 miliardy korun, meziročně o 5,5 miliardy korun více. Nejvíce se na růstu podílely výdaje na důchody, které meziročně stouply o 4,9 miliardy korun.

CR HOSPODARSTVI ROZPOCET CERVENEC 602

 

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity