Sobota 15. 12. 2018

Rubl kvůli pádu cen ropy klesl na nové rekordní minimum

21.01.2016

Moskva - Ruský rubl dnes pod tlakem vytrvalého propadu cen ropy sestoupil na nové rekordní minimum. Prorazil tak dosavadní nejnižší úroveň, na niž se dostal na konci roku 2014. Pád cen ropy prohlubuje obavy investorů z dalšího poklesu ruské ekonomiky, která je závislá na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí devět procent.

zpráva Rubl kvůli pádu cen ropy klesl na nové rekordní minimum

Kurz ruské měny ke konci obchodování klesl o tři procenta až na 81,07 rublu za dolar a proti euru oslabil stejným tempem na 88,44 RUB. Dosavadní rekordní minimum zaznamenal rubl v prosinci 2014, kdy se pod tlakem západních sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi propadl na 80,10 RUB/USD.

Na rozdíl od předešlých vln propadů měny se dnes na moskevských ulicích neprojevovala panika v podobě masových nákupů dolarů, píše agentura Reuters. Mnozí Rusové si prý už osvojili vůči poklesu rublu fatalistický přístup.

Kvůli dalšímu oslabování měny bude muset centrální banka odložit snižování úrokových sazeb, které ruská ekonomika potřebuje ke svému oživení. Propad rublu vede k vzestupu cen dováženého zboží, což zvyšuje inflaci. Centrální banka v první polovině loňského roku sazby výrazně snižovala, v červenci s tím však přestala.

Ruská ekonomika loni klesla podle odhadů o 3, 9 procenta. Mezinárodní měnový fond v úterý Rusku předpověděl pro letošní rok jednoprocentní pokles.

Ceny ropy dnes klesly na nová minima od roku 2003. Od počátku roku ztratily už asi 25 procent a sestoupily pod hranici 30 dolarů za barel.

Propadala se i aktiva na dalších ruských finančních trzích. Akciový index RTS, jehož hodnota se měří v dolarech, oslaboval odpoledne o více než čtyři procenta a rublový index MICEX ztrácel před závěrem 1,2 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity