Pondělí 21. 01. 2019

Ruská ekonomika dál zpomaluje pokles, HDP se ve čtvrtletí snížil o 0,6 procenta. Pomáhá zdražující ropa

12.08.2016

Ruský HDP po snížení o 1,2 procenta v prvních třech měsících tohoto roku klesl ve druhém čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta. Loni se HDP propadl o 3,7 procenta, což byl nejvýraznější pokles od krize v roce 2009. V posledních dvou letech má na ruskou ekonomiku negativní dopad pokles cen ropy.

zpráva Ruská ekonomika dál zpomaluje pokles, HDP se ve čtvrtletí snížil o 0,6 procenta. Pomáhá zdražující ropa

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí dál zpomalila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl meziročně o 0,6 procenta po snížení o 1,2 procenta v prvních třech měsících roku. Ve čtvrtečních předběžných údajích to sdělil ruský statistický úřad.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali zmírnění poklesu na 0,7 procenta. Loni se HDP propadl o 3,7 procenta a zaznamenal nejvýraznější pokles od globální finanční krize roku 2009.

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Její situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Od letošní zimy ale ruská ekonomika získává půdu pod nohama díky výraznému oživení cen ropy. Pomáhá jí také silnější rubl, který přispívá k poklesu inflace, což zvyšuje reálné příjmy domácností a umožňuje centrální bance snižovat úrokové sazby.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v červenci předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 1,2 procenta. Zlepšil tak své jarní prognózy, podle nichž se měl HDP snížit o 1,5-1,8 procenta. V příštím roce počítá fond s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by se mělo pohybovat kolem jednoho procenta.

Zdroj: ČTK, Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity