Pátek 18. 01. 2019

Ruské sankce vůči Turecku poškodí i samotné Rusy

04.12.2015

Ruský trest za sestřelení bombardéru na turecké hranici se přesouvá do ekonomické roviny, dopad bude ale i na Rusko. Ankara se nejvíce bojí zastavení ruských dodávek plynu, Gazprom by ale v takovém případě ztratil po Ukrajině již druhý důležitý trh. V ostatních sférách ruské sankce Turecko mnoho bolet nebudou, spíše budou mít negativní dopad na ruský trh.

zpráva Ruské sankce vůči Turecku poškodí i samotné Rusy

Rusko-turecký konflikt kvůli sestřelené stíhačce nabírá na obrátkách a stále více se přesunuje do obchodní sféry. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který mimo jiné postihuje turecké potraviny, firmy zaregistrované v Turecku a turecké občany zaměstnané v Rusku. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zase říká, že se "s Boží pomocí" obejdou i bez ruského plynu.

"Tenhle národ je zvyklý na utrpení. Bez ruského plynu se nezhroutíme," prohlásil Erdogan. Premiér Ahmet Davutoglu se ani nedomnívá, že by Rusko zastavilo dodávky. "Ale ministerstvo energetiky začalo pracovat s různými alternativami," řekl premiér.

Nervozita maskovaná za velká slova je pochopitelná. Turecko dováží z Ruska zhruba 60 procent zemního plynu, polovinu přes plynovod Blue Stream, druhou přes Ukrajinu a balkánské státy. Přičemž západ Turecka s Istanbulem a dalšími centry závisí na ruském plynu na sto procent.

"Tranzitní země budou Turecku pomáhat a posílat mu plyn z jiných zdrojů, takže reálný deficit nepřesáhne 40 procent potřeby. Ale samozřejmě se to projeví negativně, turecké ztráty mohou být dvě až tři procenta HDP," míní Andrej Movčan z moskevského centra Carnegie.

Podle něj ovšem hrozba zastavení dodávek povede k výstavbě dalších LNG terminálů, podzemních úložišť (která dnes pojmou jen pět procent roční spotřeby) a rozšíření plynovodu TANAP z Ázerbájdžánu, který by měl být zprovozněn v roce 2018. Plán na rozšíření kapacity do 31 miliard kubíků ročně již existuje. To je přitom více, než dnes dodává Rusko. Gazprom by tak ve střednědobé perspektivě po Ukrajině ztratil další velmi důležitý trh.

Ruský koncern naopak potěší, že bude zmrazen projekt plynovodu Turkish Stream, který měl přivádět ruský plyn do jižní Evropy po dně Černého moře. Ten byl Putinem slavnostně oznámen jako náhrada za zrušený projekt South Stream do Bulharska, kdy se Gazprom nechtěl smířit s požadavkem Evropské unie, aby přístup k plynovodu umožnil i jiným dodavatelům. "Ten projekt už je mrtvý, nebyli se schopni dohodnout s Ankarou na základních podmínkách, a přitom tvrdili, že už to podepíší. Takže jsou rádi, že to budou moct hodit na sestřelenou stíhačku," myslí si expert na energetiku Michail Korčemkin.

V ostatních sférách ovšem ruské sankce žádný zásadní dopad mít nebudou. Moskva zakázala charterové lety do Turecka a vyzvala cestovní kanceláře, aby neprodávaly zájezdy do této země. V loňském roce hlavně na Tureckou riviéru zamířily necelé tři miliony turistů, což je zhruba jen deset procent celkového počtu turistů v Turecku a pro hoteliéry nebude zásadní problém najít jiné klienty.

Tím spíše, že se očekává přesun části turistů z Egypta po útoku na ruské charterové letadlo. Ruské cestovní kanceláře očekávají ztrátu 600 milionů dolarů, jež předtím na tureckých destinacích vydělávaly.

Zasaženy budou turecké stavební firmy, které v loňském roce měly v Rusku zakázky v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Jenže jejich objemy kvůli krizi již několik let klesaly, a část z nich dokonce po olym­piádě v Soči z ruského trhu odešla.

Podobně velkou hodnotu (1,4 miliardy dolarů) mají i dodávky tureckých potravin, jež tvoří asi čtyři procenta ruského dovozu potravin. Příklad polských pěstitelů jablek ukazuje, že producenti se s uzavřením ruského trhu dovedou vypořádat vcelku dobře. Hlavně to odnáší ruský spotřebitel, protože ceny potravin rostou.

Podle Andreje Movčana tak Moskva paradoxně potvrzuje Putinovu tezi o dopadu sankcí na obě strany. Ruský prezident ji pronesl při zavedení evropských sankcí kvůli jednání Moskvy v Donbasu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity