Sobota 19. 01. 2019

Rusko a Čína se jistí před riziky a skupují zlato. Nahrává jim propad cen

13.11.2015

Světové centrální banky masově nakupují zlato. Jen od července do září přibylo v jejich sejfech na 175 tun drahého kovu, což představuje druhé nejsilnější čtvrtletí v historii. Banky tak podle statistik organizace World Gold Council skoupily takřka pětinu ve světě zobchodovaného zlata. Jako první stála ve frontě na drahý kov Moskva. Ruská centrální banka během léta koupila skoro 80 tun zlata, druhou nejčastější cílovou destinací zlatých cihel se stal Peking.

zpráva Rusko a Čína se jistí před riziky a skupují zlato. Nahrává jim propad cen

Mnohé rozvíjející se země docházejí k tomu, že ekonomická i geopolitická rizika sílí, a tak roste i jejich zájem o zlato. Seznam zemí, které ukládají stále větší část bohatství do zlata, se navíc rozšiřuje,“ uvádí spoluautor studie Alistair Hewitt.


Vedle Číny a Ruska tak vsadily v uplynulých měsících na zlato podstatně více i Spojené arabské emiráty, Kazachstán či Jordánsko, přes tři tuny cenného kovu se během třetího čtvrtletí přestěhovaly dokonce i na Ukrajinu. 

Centrálním bankám nahrává propad komoditních cen, levněji se zlato obchodovalo naposledy před pěti lety. „Fundamenty nejsou zlatu nakloněny, překážkou jeho růstu je blížící se růst úrokových sazeb ve Spojených státech či stále nízká inflace,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Báča. Větší zájem o zlato měly banky v historii jen jednou, během loňského léta nakoupily o čtyři tuny kovu více než v uplynulém čtvrtletí.


Centrální banky začaly znovu hromadit zlato za finanční krize. Od roku 2010 zvýšily zásoby drahého kovu o takřka 2500 tun, v pěti předchozích letech zlaté rezervy rozpouštěly tempem čtyř set tun ročně. Nejvíce rezerv, takřka tři čtvrtiny, mají ve zlatě Spojené státy. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity