Pátek 18. 01. 2019

Rusko hostí dva velké summity nezápadního světa po sobě

08.07.2015

Ufa (Rusko) - Hned dva summity po sobě hostí ruské průmyslové město Ufa: dnes se v něm na dva dny sejdou představitelé dynamicky rostoucích zemí skupiny Brics, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Po nich se tam setkají zástupci států sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO). Pro ruského prezidenta Vladimira Putina půjde o vrcholné politické akce letošního roku, napsala agentura DPA.

zpráva Rusko hostí dva velké summity nezápadního světa po sobě

Ruský prezident Vladimir Putin. ČTK/AP Anatoly Maltsev

 

Pro šéfa Kremlu jsou nadcházející dny příležitostí, aby prosazoval svoji vizi multipolárního světa, v němž nemají hlavní slovo Spojené státy. Putin řekl, že v Ufě chce skoncovat s tím, že skupina Brics je jen fórem pro dialog, a chce z ní mít "použitelný nástroj světové politiky". Do skupiny Brics, která zahrnuje 40 procent světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky, vkládá Moskva naděje už léta, ne teprve od loňska, kdy byla kvůli anexi Krymu zbavena členství ve skupině nejvyspělejších států světa G8, píše DPA.

Na summitu se bude jednat o nově vznikající rozvojové bance Brics. Rusko ale i další státy skupiny volají po reformě Mezinárodního měnového fondu, v němž mají převahu západní země. Nyní si vlastní finanční instituci na podporu projektů infrastruktury a jako nástroj pro případ krize zřídí samy.

Podle politologa Alexandra Gabujeva z moskevského střediska Carnegie bude summit Brics v Ufě především propagandistický tah ze strany Putina, který chce, aby se Rusko profilovalo jako vůdčí země nezápadního světa.

Země Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) mají v Ufě schválit svoji strategii do roku 2025, jednat budou také o terorismu nebo o krizi na Ukrajině. O členství v této mezivládní organizaci, do níž patří Rusko, Čína, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Uzbekistán, usiluje Írán, který bude na schůzce v Rusku zastupovat prezident Hasan Rúhání. Vstoupit do SCO se chystají dva dlouholetí rivalové Pákistán a Indie.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity