Pátek 18. 01. 2019

Rusko tvrdí, že krize rublu již skončila

11.04.2015

Rusko ve čtvrtek prohlásilo, že překonalo měnovou krizi. Jeho devizové rezervy se však výrazně snížily a inflace v zemi vyskočila nad 10%.

Rusko ve čtvrtek prohlásilo, že překonalo měnovou krizi. Jeho devizové rezervy se však výrazně snížily a inflace v zemi vyskočila nad 10%. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Ruské devizové rezervy poprvé od roku 2009 padli pod úroveň 400 miliard USD (327,36 miliardy eur). Aktuálně se nacházejí na úrovni 398,9 miliardy USD, uvedla ve čtvrtek (25. 12.) ruská centrální banka. Tento finanční polštář, který patří k největším na světě, jen mezi 13. a 19. prosincem klesl o 15,7 miliardy USD.

Ministr financí Anton Siluanov uvedl, že propad rublu se zastavil. "Vidíme tendenci posilování rublu," tvrdí. Kurz eura se výrazně zotavil poté, co minulý týden padl na historické minimum a vláda a centrální banka přijaly opatření na jeho podporu. Mezi tato opatření patří zvýšení klíčové úrokové sazby na 17% z 10,5%, omezení exportu obilí a neformální kapitálové kontroly.

"Klíčový úrok se zvýšil, aby se stabilizovala situace na devizovém trhu. Tato fáze je podle nás už za námi. Rubl nyní posiluje," řekl Siluanov ve čtvrtek v horní komoře parlamentu. Dodal, že úrokové sazby se snižují, pokud situace zůstane stabilní i nadále.

Rusko se aktuálně nachází v krizi. Její hlavními důvody jsou západní sankce v souvislosti s ukrajinskou krizí a prudký propad cen ropy. Ruskému rozpočtu, který je ve velké míře závislý na příjmech z prodeje černého zlata, hrozí v roce 2015 obrovská díra.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že mezi příčinami krize jsou kromě venkovních faktorů i vnitřní ekonomické problémy. Aktuální situace je podle něj šancí na "vnitřní obnovu". Putin také pochválil poslední kroky vlády v boji s krizí.

Zdroj: TASR

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity