Sobota 19. 01. 2019

Rusko v prosinci těžilo víc ropy než Saúdská Arábie

23.02.2017

Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

zpráva Rusko v prosinci těžilo víc ropy než Saúdská Arábie

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29 tisíc barelů denně (b/d) na 10,49 milionu b/d. Saúdská produkce klesla o 26 tisíc barelů na 10,46 milionu b/d, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu b/d. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu b/d. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony b/d.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů b/d z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

Zdroj: Týden

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity