Pondělí 10. 12. 2018

Ruský rubl letos posiluje, vládě to dělá starosti

25.07.2016

Ruští vládní činitelé varují před posilováním rublu, prohlubuje totiž rozpočtový schodek a snižuje konkurenceschopnost ruských výrobků. Rozpočet totiž počítá s vyšší cenou ropy a slabším rublem, hrozí tak, že ruská vláda by na pokrytí deficitu utratila celý rezervní fond. Po slovní intervenci ruských vládních představitelů rubl mírně poklesl, a to i kvůli poklesu cen ropy.

zpráva Ruský rubl letos posiluje, vládě to dělá starosti

Silnější rubl začíná škodit ruské ekonomice. Nelíbí se to některým kremelským odborníkům, kteří si na kurz domácí měny v posledních dnech hlasitě postěžovali. Rubl už na jejich slovní intervence zareagoval a mírně oslabil.

"Podle mého názoru je rubl příliš silný, a přináší to problémy. Snižují se příjmy státního rozpočtu, což vyvolává problémy s deficitem, a snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu a zemědělství," prohlásil ve středu Andrej Bělousov, ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina.

Bývalý náměstek ministra ekonomiky a dnešní místopředseda státní banky VEB Andrej Klepač spočítal, že každý rubl, o který ruská měna posílí vůči dolaru, znamená pro rozpočet výpadek 150 až 160 miliard rublů ročně.

Na výroky, pronesené experty na vládním Fóru strategických iniciativ, zareagovala ruská měna zhruba procentním oslabením. "Je to důsledek poklesu cen ropy a slovních intervencí. Komentáře takových lidí nejsou důležitější než ropa, ale znervózňují trh," řekl deníku Vedomosti Oleg Kuzmin ze společnosti Renesans Kapital.

Od začátku roku kurz rublu vůči dolaru vzrostl o sedmnáct procent. Na přelomu ledna a února bylo za jeden dolar 78 rublů, počátkem minulého týdne to bylo 62,8 rublu. V pátek už byl dolar za 64,3 rublu.

Situace vadí také ruským výrobcům, kteří uvítali výrazné zdražení zahraniční konkurence kvůli pádu rublu v posledních dvou letech. Ministr průmyslu Denis Manturov tvrdí, že dokud bude kurz v rozmezí 65 až 70 rublů za dolar, průmysl pracující na export bude mít dost prostředků na svoji modernizaci. "Snažíme se nahradit dovozy, a podpořit tak vlastní průmysl. To se týká i technologií, které často nejsou horší než dovozové," prohlásil Manturov.

Putinův poradce Bělousov také zdůraznil, že posilující rubl komplikuje vývoz ruského zboží, které přichází o jednu ze svých výhod. Vývoz skutečně klesá, příčiny ale nemají s kurzem rublu mnoho společného. Podle údajů vládního think-tanku RANChiGS je hlavním důvodem pokles poptávky na Ukrajině a v dalších zemích proruského Společenství nezávislých států, pokles vývozu vojenských vozidel a také fakt, že Ukrajina vytlačila Rusko z trhu železničních vagonů.

Větší problém tak ruské vládě dělá rozpočtový deficit, který se posilováním domácí měny prohlubuje. Vývozci za své zboží dostanou méně rublů. Situace je o to horší, že většinu exportovaného zboží tvoří ropa a plyn, jejichž ceny za poslední dva roky také výrazně klesly.

Ruský rozpočet nyní počítá s cenou padesáti dolarů za barel ropy a průměrným ročním kurzem 67 rublů za dolar. V takovém případě bude deficit rozpočtu 2,1 bi­lionu rublů, tudíž zhruba tři procenta ruského HDP. Toto číslo schválil počátkem roku prezident Vladimir Putin a prohlásil, že schodek rozhodně nesmí být větší.

Jenže v prvním pololetí byla cena ropy okolo 38 dolarů a ještě teď jí chybí pět dolarů do plánované hranice 50 dolarů. Schodek má být pokryt z řady zdrojů včetně privatizace, většinu ale mají vyřešit prostředky Rezervního fondu. Ten však současné tempo růstu rozpočtového schodku příští rok zcela vyčerpá.

Většina Rusů naopak posilování rublu vítá. "Zlepšuje to reálné příjmy obyvatelstva, protože mnoho věcí je z dovozu," připomíná Irina Rogovová ze společnosti GK Forex Club.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity