Sobota 15. 12. 2018

Rusnoka v čele ČNB čeká dilema, kdy ukončit intervence. Může to poškodit ekonomický růst i reputaci banky

30.12.2015

Ekonom a bývalý politik Jiří Rusnok, který se pravděpodobně stane od léta guvernérem České národní banky, bude muset zvažovat, zda dál uměle držet slabou korunu. Politika slabé koruny je jedním z důvodů, proč je česká ekonomika druhou nejrychleji rostoucí v Evropě. Hlavní účel intervencí ale bankéřům dosud uniká: nepodařilo se zrychlit inflaci na dvouprocentní hranici.

zpráva Rusnoka v čele ČNB čeká dilema, kdy ukončit intervence. Může to poškodit ekonomický růst i reputaci banky

Na centrálním bankéři Jiřím Rusnokovi bude příští rok záviset nejdůležitější rozhodnutí ohledně budoucnosti české ekonomiky. Ekonom a bývalý politik, který se pravděpodobně stane od léta guvernérem České národní banky, bude muset se svým obměněným týmem zvažovat, zda dál uměle držet slabou korunu, nebo zda se od strategie současné ČNB odvrátit.

Politika slabé koruny je jedním z důvodů, proč je česká ekonomika druhou nejrychleji rostoucí v Evropě. Centrální bance se podařilo vyhnout deflaci, příznivé zprávy navíc povzbudily chuť Čechů utrácet − například nezaměstnanost je nejnižší za sedm let.

Měna držená u 27 korun za euro bude i příští rok pomáhat dalšímu růstu.

Slabší korunu vítají hlavně exportéři, kteří mohou české zboží v zahraničí prodávat levněji. Další vývoj ale záleží na tom, jak se k politice slabé měny postaví nové vedení ČNB.

 

V polovině příštího roku odejde současný guvernér a zastánce intervencí Miroslav Singer a skončí také první mandát Kamilu Janáčkovi. V únoru 2017 pak skončí mandáty dalším dvěma členům bankovní rady. Prezident Miloš Zeman, jenž má obměnu ve svých rukou, opakovaně řekl, že šanci na jmenování mají jen odpůrci dosavadní politiky slabé koruny.

K pokračování této politiky se Rusnok, někdejší ministr financí Zemanovy vlády, zatím hlásí. A to i přesto, že tato linie přináší řadu obtíží: obrana měny může trvat déle, než se obecně předpokládá, a intervenční prodej měny na finančním trhu zvětšuje devizové rezervy. Rusnok tím také jde proti prezidentovi, který má v rukou i jeho jmenování. Pokud se ovšem se změnami ve vedení změní i postoj banky, riskuje tato klíčová ekonomická instituce ztrátu reputace. Předčasný ústup od slabé koruny také může poškodit exportéry i ekonomický růst.

"Pokud změní názor Rusnok a v bankovní radě budou noví lidé vybraní prezidentem, bude větší pravděpodobnost, že intervence budou ukončeny," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Ta pravděpodobnost je tak 50 : 50." Jiří Rusnok na žádost o komentář nereagoval.

Hlavní účel intervencí ale centrálním bankéřům dosud uniká: nepodařilo se zrychlit inflaci na dvouprocentní hranici. A přestože ekonomika roste, banka neplánuje režim ukončit dříve než ke konci příštího roku.

Bude-li se ale ČNB držet striktně svých ekonomických modelů, mohou intervence pokračovat i déle, než se dosud očekává. Podle analytiků České spořitelny například do dubna 2017 nebo i do roku 2018.

Pokračování politiky slabší koruny by uvítaly i české průmyslové firmy. Vyplývá to z listopadového průzkumu mezi členy Svazu průmyslu.

Podle průzkumu opuštění režimu budí mezi podniky největší obavy. Na rok 2017 se zajišťuje proti výkyvům kurzu o čtvrtinu více firem než na příští rok.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raif­feisenbank, změnu dosavadní politiky bezprostředně po vzniku obměněné bankovní rady nečeká. "Rusnok se snaží, alespoň mediálně, odpojit od prezidenta. Změnou politiky by byla v sázce jeho vlastní kredibilita coby guvernéra. Ani mediálně by nebylo dobré, aby nová bankovní rada dělala zásadní změny velmi brzy," říká Horská. Připouští ale, že bankovní rada může k ukončení intervencí přistoupit už v listopadu 2016.

Podle ekonomů bude rozhodnutí také záviset na obratu poklesu cen ropy, což by pomohlo zrychlit inflaci, a na politice Evropské centrální banky. 

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity